2007-12-04

28 listopada 2007 r w Bibliotece Publiczno-Szkolnej w Ostroszowicach uczniowie II klasy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ostroszowicach uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „Kopernik”.

Spotkanie rozpoczęło się od kontemplowania muzyki J.M. Jarre, co wprowadziło uczestników w tajemniczy nastrój.

Prowadząca zajęcie bibliotekarka Maria Kirkiewicz wyjaśniła dzieciom pojęcia :planeta, gwiazda ,asteroid etc. Ciekawie opowiedziała o powstaniu Układu Słonecznego, planetach we wszechświecie ,zadziwiła dzieci wielkimi liczbami dzielącymi nas od powstania wszechświata i ziemi.

Podczas zabawy dzieci odkryły ruch obrotowy Ziemi, Słońca i Księżyca.

Samodzielnie oceniały czas zmieniający się na kuli ziemskiej oraz stwierdziły podczas doświadczenia ,że Ziemia nie jest okrągła.

W czasie zajęć w grupach dzieci utworzyły mapę nieba i opisywały wyszczególnione planety.

Po tej eksploracji prowadząca przeszła do odkryć Mikołaja Kopernika i wspólnie z dziećmi przeanalizowała sentencję:" wstrzymał słońce ,ruszył ziemię, polskie go wydało plemię", wspólnie z dziećmi "zwiedziła "wystawę książek o Koperniku, wszechświecie i zdobywaniu kosmosu.

Dzieci krótko opowiedziały o tym jak należy obchodzić się z książkami i złożyły ślubowanie ,że zawsze będą dbać o książki.

Na zakończenie spotkania dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ostroszowicach ,Urszula Zając wręczyła wszystkim uczestnikom Certyfikaty Czytelnika Biblioteki-Publiczno Szkolnej w Ostroszowicach.

Na zakończenie spotkania dzieci zostały obdarowane upominkami i słodyczami ufundowanymi przez dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Mościsku-Grzegorza Domagałę.

Przy muzyce relaksacyjnej dzieci dowiedziały się również o największym ,współczesnym polskim astrofizyku -prof. A. Wolszczanie, który dokonuje odkryć równych odkryciu Mikołaja Kopernika-już niebawem naszego patrona