2015-03-26

Smacznie i zdrowo w Gimnazjum Gminnym

W Gimnazjum Gminnym im. ks. Jana Melca w Dzierżoniowie od początku roku szkolnego 2014/15 realizowany był ogólnopolski program "Żyj smacznie i zdrowo". Ideą programu było przeciwdziałanie pogłębiającemu się problemowi nadwagi wśród młodzieży, którego główną przyczyną są złe nawyki żywieniowe.

Koordynatorem i realizatorem działań była Daria Urzędowska. Program stanowił promocję zasad świadomego komponowania smacznych i zdrowych posiłków wśród młodzieży gimnazjalnej. Pokazywał uczniom różnorodność dostępnych produktów oraz pokarmów, dzięki którym możliwy jest kompromis pomiędzy jedzeniem zdrowym i smacznym. Utrwalał także postawy związane z niemarnowaniem jedzenia, z prawidłowym oraz świadomym kupowaniem, przygotowywaniem i przechowywaniem żywności. Programem objęci byli w szczególności uczniowie klasy III b, jednak wiedza dotycząca zasad prawidłowego żywienia przybliżana była całej społeczności szkolnej dzięki pomocom dostarczonym przez organizatorów programu.

10 marca w Gimnazjum Gminnym odbyły się "Potyczki Kulinarne", które stanowiły podsumowanie działań programu. W ramach potyczek przedstawiciele wszystkich klas Gimnazjum Gminnego przygotowywali potrawy w oparciu o warzywa i owoce, których częstotliwość spożycia nie jest wystarczająca, zwłaszcza w okresie zimowym. Uczniowie przyrządzając potrawy mieli kierować się zasadami prawidłowego żywienia, dobierając składniki tak, aby powstał smaczny i zdrowy posiłek. Istotne było także niemarnowanie żywności. Przygotowanie posiłków poprzedziły konsultacje z rodzicami, analizowanie przepisów z wielu źródeł oraz świadome zakupy gwarantujące, że nic się nie zmarnuje. O godzinie 10:00 drużyny rozpoczęły swoje działania.

Podczas pracy uczniowie oceniani byli przez komisję w składzie: Jolanta Zarzeka - zastępca Wójta Gminy Dzierżoniów, Jolanta Stawarz - dyrektor szkoły, Edyta Kucharek - pielęgniarka szkolna, Urszula Bystranowska - nauczyciel chemii oraz Tomasz Orpel - rodzic ucznia. Ocenianie odbywało się pod kątem m.in. organizacji stanowiska, estetyki podania potrawy, ważne były również walory smakowe i dobór składników.

Wszyscy uczestnicy spisali się znakomicie. Każda drużyna miała swoje bardzo mocne strony. Różnice były tak minimalne, że komisja miała niebagatelny problem z oceną. W efekcie I miejsce zdobyła klasa III b, na II miejscu uplasowała się drużyna z I b, III miejsce przypadło natomiast klasie II b. Wyniki zmagań nagrodzono podczas długiej przerwy w obecności całej społeczności szkolnej. Każdy uczeń gimnazjum i wszyscy zebrani poczęstowani zostali jabłkami.

Wszystkie te działania, dzięki kształtowaniu wśród uczniów prawidłowych wzorców żywienia, miały niezwykle istotne znaczenie dla zdrowia i prawidłowego rozwoju naszych podopiecznych.

opr. Daria Urzędowska