2015-03-24

Młodzież zapobiega pożarom

W dniach 10-12 marca br. we wszystkich szkołach podstawowych z terenu Gminy Dzierżoniów odbyły się szkolne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom"

Nadrzędnym celem tego turnieju jest popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

Organizatorami tegorocznego konkursu były:

• Oddział Gminny ZOSP RP w Dzierżoniowie - reprezentowany przez Komendanta Gminnego, druha Krzysztofa Kota - autora pytań,
  • Komenda Powiatowa PSP w Dzierżoniowie, reprezentowana również przez druha Krzysztofa Kota oraz Panie: Monikę Lebiedziejewską, Alicję Szmigiel, Patrycję Bednarek,
  • Jednostki OSP z miejscowości, na terenie których funkcjonują niniejsze placówki oświatowe,
  • Dyrektorzy gminnych szkół podstawowych.

Pierwszą placówką, na terenie której przeprowadzono w tym roku tego typu eliminacje był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piławie Dolnej. W następnym dniu analogicznej rywalizacji podjęły się dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Tuszynie. W ostatnim dniu eliminacji komisja egzaminacyjna odwiedziła dwie placówki tj. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ostroszowicach oraz Zespół Szkolno - Przedszkolny w Mościsku.

Dzieci we wszystkich szkołach rozwiązywały identyczny test jednokrotnego wyboru składający się z 30 pytań. Osoby, które zakwalifikowały się do drugiego etapu odpowiadały na określone zagadnienia ustnie. Dzięki ścisłej współpracy komisji egzaminacyjnej z dyrektorami poszczególnych placówek oświatowych przeprowadzenie niniejszych eliminacji odbyło się bardzo sprawnie, w miłej i przyjaznej atmosferze.

Łącznie w eliminacjach wzięło udział 51 dzieci. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Dzięki inwencji druhów z Piławy Dolnej i Ostroszowic dzieci z tych dwóch szkół otrzymały również sympatyczne maskotki oraz okolicznościowe medale. Osoby, które uzyskały miejsca od I do III we wszystkich szkołach otrzymały jako trofeum statuetki z motywem strażackim ufundowane przez miejscowe Ochotnicze Straże Pożarne.

W wyniku przeprowadzonych eliminacji w każdej ze szkół wyłonione zostały trzyosobowe drużyny w składach przedstawionych poniżej, które będą reprezentowały naszą gminę na powiatowych eliminacjach XVII edycji OTWP.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piławie Dolnej

1. Oliwia Fijak
  2. Antonina Olewińska
  3. Grzegorz Kilarski

Szkoła Podstawowa w Tuszynie

1. Aleksandra Sajdak
  2. Karolina Fyszko
  3. Marika Kinast

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ostroszowicach

1. Anna Radziewicz
  2. Aleksandra Niemczyk
  3. Jakub Rosiak

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mościsku

1. Julita Krzyżak
  2. Katarzyna Mucha
  3. Martyna Dąbrowska

Organizatorzy tegorocznych eliminacji serdecznie dziękują wszystkim osobom, które zaangażowały się w sprawne przeprowadzenie tych eliminacji okraszonych scenerią zawierającą motywy plastyczne o tematyce pożarniczej, a dzieciom reprezentującym naszą gminę życzą samych sukcesów na eliminacjach powiatowych, które zostaną rozegrane w dniu 27 marca 2015r. w Zespole Gimnazjów Nr 3 w Dzierżoniowie.