Strona główna

Gmina Dzierżoniów organizatorem międzynarodowego festiwalu

motto

AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2015-02-11

Gmina Dzierżoniów organizatorem międzynarodowego festiwalu

aktualności Gmina Dzierżoniów

Gmina Dzierżoniów uczestniczy w organizacji jednego z największych festiwali folklorystycznych w Europie. W dniach 20-28.06.2015r. na "Bukowińskie Spotkania" do Dzierżoniowa, Jastrowia i Piły przyjadą artyści z Ukrainy, Mołdawii, Rumunii i Węgier.

"Bukowińskie Spotkania" to wielkie przedsięwzięcie artystyczne, którego zadaniem jest pokazanie bogactwa bukowińskiej kultury ludowej w jej wielonarodowym aspekcie oraz przegląd zespołów prezentujących muzykę, śpiew, taniec, obrzędy i zwyczaje ludowe Bukowiny. Wydarzenie adresowane jest przede wszystkim do jej obecnych i byłych mieszkańców (Ukraińców, Rumunów, Żydów, Niemców, Polaków, Lipowan, Ormian i Romów) zmuszonych do opuszczenia swojej "małej ojczyzny" w wyniku powojennych zmian w Europie. Jego głównym organizatorem jest Regionalne Centrum Kultury w Pile.

W tym roku, równolegle z festiwalem, zaplanowano Międzynarodową Konferencję Naukową "Bukowińskie Spotkania Naukowe. Inni wśród Swoich", podczas której odbędzie się dyskusja na temat problematyki funkcjonowania człowieka w sytuacji zróżnicowania kulturowego.

W organizacji wydarzenia będzie uczestniczyła również gmina Dzierżoniów. 8 lutego w Câmpulung Moldovenesc na rumuńskiej Bukowinie w uroczystej atmosferze podpisane zostało międzynarodowe porozumienie dotyczące organizacji XXVI Bukowińskich Spotkań. Pod dokumentem swój podpis złożył także Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski. Dzięki temu w dniach 20-23 czerwca będziemy gościć zespoły folklorystyczne z Ukrainy, Mołdawii, Rumunii i Węgier.

Całe przedsięwzięcie będzie składało się z pięciu części realizowanych również poza Polską:

  • 20-28.06.2015r. - Polska: Dzierżoniów, Jastrowie, Piła,
  • 03-05.07.2015r. - Republika Mołdawii: Kiszyniów,
  • 11-12.07.2015r. - Ukraina: Czerniowce,
  • 17-19.07.2015r. - Rumunia: Câmpulung Moldovenesc,
  • 31.07-02.08.2015r. - Węgry: Bonyhád.

Więcej informacji na temat organizacji "Bukowińskich spotkań" na terenie naszej gminy już wkrótce.

fot. Grażyna Myślińska

Gmina Dzierżoniów organizatorem międzynarodowego festiwaluGmina Dzierżoniów organizatorem międzynarodowego festiwaluGmina Dzierżoniów organizatorem międzynarodowego festiwaluGmina Dzierżoniów organizatorem międzynarodowego festiwaluGmina Dzierżoniów organizatorem międzynarodowego festiwalu
powrót do poprzedniej strony