Zakończenie prac scaleniowych w Dobrocinie

2014-10-17

Zakończenie prac scaleniowych w Dobrocinie

W środę 15 października odbyło się podsumowanie prac scaleniowych na terenie wsi Dobrocin realizowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013. Scalenie gruntów wpłynie na kompleksową poprawę organizacji rolniczej przestrzeni produkcyjnej, pozwoli na skrócenie dojazdu do pól oraz zmniejszy koszty transportu.

W podsumowaniu prac wzięli udział przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich UMWD Paweł Czyszczoń, Starosta Dzierżoniowski Janusz Guzdek, jego zastępca Dariusz Kucharski, Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski, zastępca wójta Jolanta Zarzeka, przedstawiciele Dolnośląskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych we Wrocławiu z dyrektorem Stanisławem Talerzowskim na czele, sołtys Dobrocina Grażyna Ziernik, przewodniczący Rady Sołeckiej wsi Dobrocin Marian Kowal oraz wykonawcy prac. Gościem spotkania był również Wójt Gminy Kłodzko Stanisław Longawa, który w momencie rozpoczęcia prac scaleniowych pełnił funkcję Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego.

W ramach scalenia oprócz stworzenia korzystniejszych warunków gospodarowania w rolnictwie i leśnictwie poprzez poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych, lasów i gruntów leśnych oraz racjonalnego ukształtowania rozłogów gruntów, zaplanowano także budowę i przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych o długości 12,38 km wraz z ich odwodnieniem. Kompleksowo przebudowano już 6 z 10 dróg zaprojektowanych podczas scalenia. Projekt umożliwił również gminie Dzierżoniów pozyskanie z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych Woj. Dolnośląskiego 100 proc. dofinansowania w kwocie 3.459.898,39 zł na wykonanie dróg 2, 3, 9, i 10.

Dzięki scaleniu gruntów standard dróg został dostosowany do nowoczesnego sprzętu rolniczego. Rolnicy zaoszczędzą również czas, jaki poświęcają na dojazd do pól oraz zmniejszą koszty transportu. Istotną korzyścią jest także stworzenie dogodnych warunków dla rozwoju turystyki rowerowej i pieszej.

Projekt dofinansowano w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (5.038.731 zł) oraz z budżetu państwa (2.694.373 zł). Nie udałoby się to jednak bez pełnej zgody i współpracy mieszkańców Dobrocina oraz determinacji sołtys Grażyny Ziernik.