Mieszkańcy gminy Dzierżoniów wśród laureatów konkursu "Piękna Wieś Dolnośląska"

2014-10-07

Mieszkańcy gminy Dzierżoniów wśród laureatów konkursu "Piękna Wieś Dolnośląska"

W sobotę 4 października na uroczystej gali podsumowano szóstą już edycję konkursu "Piękna Wieś Dolnośląska". Wśród laureatów plebiscytu znaleźli się również mieszkańcy gminy Dzierżoniów. Do Spytkowa, tegorocznej najpiękniejszej wsi na Dolnym Śląsku pojechała delegacja naszej gminy - przedstawiciele sołectw i lokalnych stowarzyszeń wraz z wójtem Markiem Chmielewskim oraz jego zastępcą Jolantą Zarzeką.

Organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego konkurs "Piękna Wieś Dolnośląska" to jeden z elementów wsparcia sołectw i gmin uczestniczących w Odnowie Wsi Dolnośląskiej. Wydarzenie to ma na celu wypromowanie najlepszych i najbardziej innowacyjnych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich. Tegoroczna edycja została podzielona na cztery kategorie: "Najpiękniejsza Wieś", "Najpiękniejsza Zagroda", "Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi" oraz "Najlepszy start w odnowie wsi'.

Podczas uroczystej gali nagrodę główną oraz czek na 3 tys. zł w kategorii "Najpiękniejsza Zagroda" odebrali państwo Sylwia i Krzysztof Ostrowscy z Gospodarstwa Agroturystycznego "Marianówek". Sukces odnieśli także mieszkańcy Mościska. Ich inicjatywa pn. "Staw pod Złotą Rybką - Duma Mościska" zajęła trzecie miejsce w kategorii "Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi". W kategorii tej startowali również mieszkańcy Owiesna z przedsięwzięciem "Marcowa Kobieteria". Mimo że tym razem nie zostali nagrodzeni, niezwykle doceniamy tego typu inicjatywy podejmowane przez mieszkańców naszej gminy.

Za "Najpiękniejszą Wieś" uznano w tym roku Spytków w gminie Zgorzelec - niewielką przygraniczną miejscowość, która w ciągu ostatnich trzech lat zrealizowała 25 projektów wartych ponad 250 tys. zł.

Laureatów konkursu wyłonili przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Dolnośląskiej Izby Rolniczej, pracownicy naukowi Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Wrocławskiego i Moderatorzy Odnowy Dolnośląskiej Wsi.

Gmina Dzierżoniów laureatem konkursu jest już po raz szósty. W poprzednich latach doceniono również inne inicjatywy mieszkańców:

• Mościsko - Najpiękniejsza Wieś Dolnośląska 2009 (I miejsce),
  • "Święto Niezapominajki" - Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi w 2009 r. (I miejsce),
  • "Placyk tanecznych uciech" w Uciechowie - Najlepszy start w odnowie wsi w 2010 r. (II miejsce),
  • "Klub Integracji Międzypokoleniowej" w Piławie Dolnej - Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi w 2012 r. (III miejsce),
  • Gospodarstwo agroturystyczne "Różane Wzgórze" - Najpiękniejsza zagroda w 2013 r. (III miejsce).

Serdecznie gratulujemy mieszkańcom naszej gminy a także wszystkim pozostałym laureatom konkursu. Ta prestiżowa nagroda to dla nas wielki zaszczyt.