Lokalni liderzy z Mazowsza z wizytą w gminie Dzierżoniów

2014-09-26

Lokalni liderzy z Mazowsza z wizytą w gminie Dzierżoniów

W środę 24 września gminę Dzierżoniów odwiedzili lokalni liderzy z gmin wiejskich i wiejsko-miejskich województwa mazowieckiego. Wizytę rozpoczęło spotkanie w Urzędzie Gminy Dzierżoniów, gdzie wójt Marek Chmielewski wraz ze swoim zastępcą Jolantą Zarzeką opowiedzieli o działaniach podejmowanych przez lokalne społeczności oraz o formach wsparcia organizacji pozarządowych.

Goście poznali także walory i osiągnięcia gminy.

Kolejnym etapem wizyty było spotkanie w Domku Myśliwskim w Jodłowniku. Tam liderzy z Mazowsza dowiedzieli się o tym, jak przebiega współpraca organizacji w zakresie turystyki. Otrzymali też specjalne książeczki weryfikacyjne, które - po odwiedzeniu najważniejszych punktów wycieczkowych w Górach Sowich - uprawniają do zdobycia Odznaki Turystycznej "Znam Góry Sowie". Uczestnicy spotkania mogli również przybić w książeczce okolicznościową pieczątkę na pamiątkę wizyty w Jodłowniku.

Następnie delegacja udała się do Piławy Dolnej. Przemysław Przybyszewski ze "Stowarzyszenia Piława Dolna" pokazał przyjezdnym najciekawsze miejsca oraz opowiedział o działalności stowarzyszenia. W sali wiejskiej wraz z Jolantą Beker przedstawił również prezentację dokumentującą liczne aktywności podejmowane przez mieszkańców Piławy. Goście wzięli też udział w konkursie - okazało się, że wnikliwie przysłuchiwali się historii Piławy Dolnej i byli w stanie odpowiedzieć nawet na te najtrudniejsze pytania związane z działalnością stowarzyszenia. Dwoje najlepszych otrzymało nagrody.

Kolejnym i jednocześnie ostatnim etapem wycieczki było spotkanie w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów w Mościsku. Na gości czekała tam dyrektor biblioteki Justyna Kaczorowska oraz przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń z terenu gminy. O działalności Stowarzyszenia Rozwoju i Promocji Wsi "Przystań Mościsko" opowiedziała Edyta Mulka-Gonera. Jednym z gości spotkania w bibliotece był również Paweł Czyszczoń, dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Przybliżył gościom sposoby wsparcia inicjatyw lokalnych przez samorząd województwa.

Po pysznym obiedzie przygotowanym przez panie z Koła Gospodyń Domowych goście poznali najważniejsze projekty na rzecz aktywizacji społeczności lokalnej realizowane przez bibliotekę. Dla liderów z Mazowsza zorganizowano też warsztaty plastyczne, podczas których mieli okazję samodzielnie przygotować specjalną pamiątkę - ręcznie zdobioną zakładkę do książki z herbem gminy. Goście wykazali się wielką kreatywnością i aktywnie zaangażowali się w wycinanie i klejenie poszczególnych elementów zakładki.

Na zakończenie wizyty wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Górali Czadeckich POJANA. Jedną z największych atrakcji wycieczki okazała się nauka tańca, do której artyści z POJANY zachęcili wszystkich uczestników spotkania.

Takie wizyty są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i ciekawych pomysłów. Tego typu współpraca daje bowiem możliwość rozwoju, może również zainspirować do podjęcia nowych działań, sprawdzonych już wcześniej w innych regionach kraju. Wszystkim osobom i stowarzyszeniom zaangażowanym w przygotowanie wizyty serdecznie dziękujemy.