2014-09-24

Składowisko Byszów-Gilów rekultywowane

Eksploatowane przez wiele lat składowisko odpadów komunalnych Byszów-Gilów, które zostało zamknięte w ubiegłym roku jest już rekultywowane. Dzierżawca nieruchomości Zakład Usług Komunalnych Tadeusz Drozdowski z/s w Pieszycach uzyskał wszystkie niezbędne decyzje i zezwolenia i rozpoczął proces rekultywacji.

Dnia 23 września 2014r. Burmistrz Miasta i Gminy Niemcza Grzegorz Kosowski wraz z Wójtem Gminy Dzierżoniów Markiem Chmielewskim udali się na teren składowiska odpadów aby skontrolować postęp prowadzonych prac. Obecnie realizowany jest pierwszy etap, prowadzone jest zagęszczanie pryzmy składowiska kompaktorem wraz z nawożeniem warstwy mineralnej. Docelowy kierunek rekultywacji założono jako leśny. Po zakończonym zabiegu darniowania i po ustabilizowaniu się warunków glebowo-biologicznych na składowisku, będą prowadzone nasadzenia krzewów i drzew z gatunków szybko rosnących. Planowany termin zakończenia prac określono na 2018r.

Podczas wizytacji składowiska zapoznano się również z procesem technologicznym instalacji odgazowującej składowisko, prowadzonej przez firmę BUMATEX Sp. z o.o., która została uruchomiona końcem 2010r. W procesie spalania gaz przekształcany jest w energię elektryczną i poprzez sieć przesyłową odprowadzany do odbiorcy. Instalacja zapewnia maksymalne pozyskanie gazu ze składowiska, jego wykorzystanie oraz maksymalne ograniczenie przedostawania się szkodliwych czynników do atmosfery.

Składowisko Byszów-Gilów rekultywowaneSkładowisko Byszów-Gilów rekultywowaneSkładowisko Byszów-Gilów rekultywowaneSkładowisko Byszów-Gilów rekultywowane