2007-11-06

Zaduszki we Włókach

Z inicjatywy mieszkańca wsi Włóki Jana Sakowicza 2 listopada 2007r. o godz.18.00 w sali wiejskiej we Włókach odbyła się zaduszkowa impreza pt. ,,Przemijanie''. Przedsięwzięcie nawiązywało do egzystencjalnego problemu sensu życia i śmierci. Pomyślane było jako montaż słowno-muzyczny w wykonaniu recytującego Andrzeja Parulskiego oraz zespołu ,,Impromptus'' pod kierownictwem Marka Cieśli.

Nastrój zadumy wywołany muzyką i poezją potęgowała jesienna sceneria w postaci malowniczych brzózek i porozrzucanych wokół żółtych liści, podświetlonych kolorowymi reflektorami. W centralnym miejscu sali wyeksponowany był olbrzymich rozmiarów biały krzyż, do którego w trakcie spektaklu podchodzili widzowie umieszczając nań zapalone świece. Scenografię tworzyła również galeria dzieł malarskich Marka Cieśli pt. ,,Sacrum profanum''.

Na twarzach licznie zgromadzonych widzów malował się wyraz zamyślenia, zasłuchania, szczególne wrażenie wywołały utwory grane na skrzypcach. Po zakończeniu występu padło wiele słów uznania. Wśród przybyłych znajdował się wójt gminy Dzierżoniów pan Marek Chmielewski z małżonką, artysta -malarz Marian Wódkiewicz z małżonką, poeta - piewca ziemi dzierżoniowskiej Adam Lizakowski, a także proboszcz Parafii p.w. Matki Bożej Łaskawej w Kiełczynie ks. Stanisław Olszowy.

Realizacja imprezy we Włókach możliwa była dzięki wsparciu wielu życzliwych osób. Są to: Maria i Tadeusz Kliś, Józef Świtalski, Grzegorz Urban, Paweł Szulc, Maria i Jerzy Markulakowie, Andrzej Adamek, Andrzej Paraszczyj, Sławomir Parzonka oraz Rada Sołecka wsi Włóki.

Elzbieta Sakowicz