Noc Świętojańska na zamku w Owieśnie

2014-06-30

Noc Świętojańska na zamku w Owieśnie

W sobotę 21 czerwca 2014r. już po raz ósmy, w parku obok ruin zamku Templariuszy w Owieśnie odbyła się impreza pn. "Spotkania z kulturą i historią na zamku w Owieśnie" połączona z tradycyjnymi obrzędami Nocy Świętojańskiej zorganizowana przez Gminę Dzierżoniów, Radę Sołecką Owiesna, Stowarzyszenie "Razem dla wsi" oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Owiesna.

Ta jedyna i niezwykła w roku noc jest traktowana przez wszystkich mieszkańców Owiesna i okolicznych miejscowości w sposób szczególny. Przygotowania do tej imprezy trwały już od dawna, a organizatorzy zadbali o to, aby zabaw i atrakcji tego wieczoru nikomu nie zabrakło.

Gawiedź przybyłą na zamek bawili rycerze z Drużyny Rycerskiej "Syrokomla" zs. na Zamku Kliczków, którzy zaprezentowali pokaz i naukę tańca średniowiecznego, dali lekcję strzelania z łuku, zapraszali do zabaw i potyczek młodszych i starszych grodzian oraz przedstawili spektakl "O rycerzu rabusiu". Dla dzieci młodszych i starszych przygotowano gry i zabawy plebejskie, poszukiwanie skarbu Templariuszy i magicznego kwiatu paproci oraz warsztaty rzemieślnicze. Wyjątkowo interesująco (choć nieco przestraszał) zaprezentował się w tym roku przybyły kat wraz ze swym katowskim wyposażeniem i oprzyrządowaniem.

Stoiska kulinarne Rady Sołeckiej Owiesna, Koła Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenia "Razem dla wsi" zapraszały i kusiły regionalnymi przysmakami i były tłumnie odwiedzane przez gości. Ogromne dmuchane zamczyska rozbrzmiewały śmiechem i okrzykami radości najmłodszych uczestników spotkania. Dzięki uprzejmości mieszkańców Owiesna i Ostroszowic niezwykłą atrakcją dla dzieci były przejażdżki konne lub bryczką po okolicznych lasach. Ponadto do dyspozycji gości zorganizowano EKO sklepik, sklepik szczęścia oraz niezwykle interesującą i godną obejrzenia wystawę fotografii "Owiesno dawniej i dziś".

Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko garncarskie dofinansowane przez Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie.

Puszczanie wianków, rozpalenie ognia świętojańskiego oraz pokaz sztucznych ogni były zaproszeniem do tradycyjnych zabaw i obrzędów charakterystycznych tylko dla tej jednej, niepowtarzalnej i niezwykłej nocy. Rozpoczęła się zabawa przy muzyce i biesiadowanie przy ognisku. Nad bezpieczeństwem uczestników imprezy czuwali strażacy z OSP Ostroszowice.