2014-04-14

Wielkanocne przysmaki w Marcinowicach

W Niedzielę Palmową 13 kwietnia 2014r. już po raz dziesiąty w hali sportowej Zespołu Szkół w Marcinowicach odbyło świąteczne spotkanie pn. "Tradycje Stołów Wielkanocnych".

Spotkanie jest wspaniałym wprowadzeniem w największe i zarazem najważniejsze święta chrześcijańskie. Impreza miała charakter konkursu polegającego na przygotowaniu przez uczestników stołu wielkanocnego z pięknym nakryciem i tradycyjnymi potrawami oraz opisem potraw wielkanocnych. W roku bieżącym obejrzeliśmy 30 stołów. Gminę Dzierżoniów reprezentowały Panie z Koła Gospodyń Domowych w Mościsku, Koła Gospodyń Wiejski z Uciechowa oraz Zespół "Uciechowianki".

Tym razem prezentacje stołów wielkanocnych przeplatane były informacjami o uczestnikach przygotowujących poszczególne stoły. I tak panie z Mościska pochwaliły się informacją, że ich pierogi degustował sam Prezydent RP Bronisław Komorowski, natomiast panie z Uciechowa, nawiązując do nazwy swojej miejscowości, zademonstrowały stół pełny "wesołych" smakołyków.

Stoły Wielkanocne w Marcinowicach to święto wszystkich pokoleń. Udział w nim biorą rodzice i dzieci, dziadkowie i wnuki. Gościnne progi hali sportowej w Marcinowicach zawsze mienią się barwami bajecznie kolorowych palm, kunsztownie wykonanych pisanek i kraszanek, a stoły kuszą wspaniałymi zastawami, zapachami i dekoracją.

Specjalnie powołane jury starało się wyłonić szczególnie wyjątkowy stół, który zachwyca zarówno niepowtarzalnym nakryciem jak i smacznymi, tradycyjnymi potrawami. Tak jak w latach poprzednich, tak i tym razem, okazało się, że wszystkie prezentacje należały do tych wyjątkowych. Tak więc wszyscy uczestnicy, za pracę, pomysłowość i kunszt otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz kosze obfitości, ponieważ bardzo trudno jest ocenić smak, wybrać najpiękniejsze regionalne dodatki, a tym samym przyznać kolejne miejsca recepturom skrywanym i kultywowanym w wielu domach od pokoleń.