Rubinowa broszka. Lwowska historia w listach opisana

2014-04-01

Rubinowa broszka. Lwowska historia w listach opisana

26 marca 2014r. w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów z/s w Mościsku odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem Skibniewskim, autorem książki "Rubinowa broszka". Ta niezwykła lektura jest zapisem rodzinnej historii z okresu dziesięciu lat.

Tylko dziesięciu i aż dziesięciu, rozpoczyna się bowiem kilka dni przed wybuchem II wojny światowej, a kończy w momencie pojawienia się na świecie autora i jego siostry bliźniaczki. Mieszkający od wielu lat w Holandii autor na strychu rodzinnego domu w Opolu znalazł kuferek a w nim bezcenne pamiątki - listy, pamiętniki i dokumenty przywiezione z Lwowa. "Rubinowa broszka" to nie tylko pamiątka rodzinna. To zwierciadło, w którym odbijają się losy wielu osób urodzonych na Kresach. Po II wojnie światowej musiały one porzucić swoją "małą ojczyznę". Deportowani, przesiedleni, oderwani od swych korzeni zabrali ze sobą zasuszone liście swych drzew genealogicznych w odległe często rejony świata.

Spotkanie z Andrzejem Skibniewskim wzbudziło wzruszenie nie tylko osób związanych z tematyką Kresową. Ładunek emocjonalny, jakie niosą zamieszczone w książce listy nie pozostawia nikogo obojętnym. Obok perełek sztuki epistolografii znajdują się tu także zdjęcia, skany dokumentów, instrukcji i legitymacji. Dzięki temu książka zyskuje również status materiału historycznego.Zdecydowany niedosyt budzi zamieszczony na końcu książki rozdział z przepisami kuchni lwowskiej Halszki Albrechtowej. Jest tu m.in. kawior wojenny (kasza jęczmienna), pierożki sybirskie, bułki z kartofli i tort z marchwi. Dzięki uprzejmości jednej z czytelniczek, Pani Teresy Bukowskiej, uczestnicy spotkania mogli osobiście skosztować małych, pachnących ciasteczek - albertów amoniakowych, upieczonych właśnie na podstawie jednego z przepisów.

Według książki wyreżyserowano w ubiegłym roku spektakl słowno-muzyczny "z kresowego kuferka" zaprezentowany przez młodych adeptów sztuki ze Szkoły Muzycznej w Opolu.

Danuta Wiśniewska

Rubinowa broszka Lwowska historia w listach opisanaRubinowa broszka Lwowska historia w listach opisana