2014-02-27

O odnowie wsi w Mościsku

We wtorek 25 lutego 2014r. w Centrum Biblioteczno - Kulturalnym w Mościsku odbyła się sesja Rady Powiatu, której tematem przewodnim był rozwój obszarów wiejskich na terenie Powiatu Dzierżoniowskiego.

Spotkanie odbyło się na terenie naszej gminy, która, nie tylko zdaniem władz powiatu, wyróżnia się pod tym względem na Dolnym Śląsku i znana jest już na terenie kraju, co w uzasadnieniu wyboru miejsca sesji podkreślał przewodniczący Rady Powiatu Jacek Grzebieluch.

W pierwszej części obrad wystąpił Paweł Czyszczoń, dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, który omówił projekty realizowane na terenie Powiatu Dzierżoniowskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). W latach 2007-2013 dofinansowanie otrzymało 48 wniosków z terenu naszego powiatu na blisko 60 mln zł. Dzięki nim prowadzone jest między innymi scalenie gruntów w Dobrocinie (wartość zadania to ponad 6,7 mln zł). Poprawia się także znacząco infrastruktura poszczególnych miejscowości. Jednak najważniejsi w tym procesie są ludzie, lokalni liderzy, z inicjatywy których działania w odnowie wsi są prowadzone. O tej formie rozwoju obszarów wiejskich, która związana jest z aktywnością mieszkańców opowiedziała zastępca wójta gminy Dzierżoniów Jolanta Zarzeka, podając przykłady wielu oddolnych inicjatyw. Radni Rady Powiatu Dzierżoniowskiego o tych lokalnych działaniach słuchali z dużą uwagą i zainteresowaniem.

Wójt gminy Marek Chmielewski w swoim wystąpieniu zarysował natomiast przyszłość rozwoju obszarów wiejskich, udział gminy Dzierżoniów w Polskiej Sieci Rozwoju Obszarów Wiejskich, a także projekt sieci wsi tematycznych. Celem tych wszystkich działań jest naturalnie poprawa warunków życia mieszkańców gminy.

Następnie zasady wspierania obszarów wiejskich przez Dolnośląski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Wrocławiu przedstawił zastępca dyrektora Jan Socha.

W roboczej części sesji radni podjęli kilka uchwał, m.in. w sprawie wyrażenia zgody na realizację projektu "Innowacyjne e-usługi świadczone za pomocą Zintegrowanego Systemu Informatycznego Powiatu Dzierżoniowskiego", na który powiat pozyskał 2 mln zł środków zewnętrznych.

O odnowie wsi w MościskuO odnowie wsi w MościskuO odnowie wsi w MościskuO odnowie wsi w MościskuO odnowie wsi w MościskuO odnowie wsi w MościskuO odnowie wsi w MościskuO odnowie wsi w Mościsku