2013-12-18

W odwiedzinach u Ducha Gór

Stowarzyszenie "Śleżanie - Lokalna Grupa Działania" zorganizowało wyjazd studyjny do Karpacza i okolic, który odbył się w dniach 5-6 grudnia 2013 r. Gospodarzem była Lokalna Grupa Działania "Partnerstwo Ducha Gór".

Uczestnikami wyjazdu byli przedstawiciele gmin, które należą do LGD. Gminę Dzierżoniów reprezentowały cztery osoby: Danuta Martowłos - sołtys Mościska, Jozefa Świstak przedstawicielka Koła Gospodyń Domowych z Mościska, Joanna Wrońska - właścicielka Gospodarstwa Agroturystycznego "Różane Wzgórze" w Owieśnie i Elżbieta Kędzierska-Dydo - członek Rady LGD Ślężanie.

Program wizyty był przebogaty i bardzo ciekawy.Rozpoczęliśmy ją od Doliny Pałaców i Ogrodów zwiedzając pałac w Łomnicy. Zapoznaliśmy się z jego dziejami, historią odbudowy oraz współczesnością.

Następnym punktem była wizyta w Gospodarstwie Ekologicznym "Kozia Łąka" w Łomnicy połączona z warsztatami serowarskimi. Gospodarstwo produkujące sery kozie posiada serowarnię oraz hodowlę kóz, prowadzone jest przez wielkich pasjonatów. Mieliśmy okazję degustować kilka rodzajów serów. Są naprawdę wyśmienite i bardzo zdrowe. W 2010 r. Ser Kozi Łomnicki został wpisany na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa.

Na obiad zostaliśmy zaproszeni do Gospodarstwa Rolnego Janiny i Wiktora Zimmer w Łomnicy, które specjalizuje się w hodowli ptactwa i ryb.Później odbyły się warsztaty tradycyjnego wyrobu mydła - na bazie naturalnych surowców i aromatów oraz tradycyjnego wyrobu kwiatów z bibuły.

Poznaliśmy też "Karkonoskie Tajemnice" - nowoczesne, interaktywne, muzeum w Karpaczu, które przybliża postać Ducha Gór, historie, legendy, podania karkonoskiej ziemi. Dzięki współczesnej technologii możliwe stało się doświadczanie wszystkimi zmysłami magii i potęgi Karkonoszy.

W piątek, 6 grudnia obyły się warsztaty drobnych form graficznych o tematyce lokalnej. Pod okiem lokalnej artystki pani Krystyny Matusiak wykonywaliśmy różne okolicznościowe kartki.

Następnie pojechaliśmy do siedziby LGD "Partnerstwo Ducha Gór". Mieści się tam również Skarbiec Ducha Gór - Galeria Produktu Lokalnego, nietypowy, klimatyczny sklepik. W ten sposób LGD aktywizuje i wspiera lokalnych producentów. W sprzedaży jest lokalne rzemiosło, przedmioty artystyczne, żywność niskoprzetworzona z najbliższej okolicy. Galeria angażuje w produkowanie i sprzedaż samych producentów, którzy dbają nie tylko o zaopatrzenie, ale i o wygląd oraz wyposażenie sklepiku. Prezes Stowarzyszenia

Dorota Goetz przedstawiła nam historię powstania LGD. W bardzo ciekawy sposób mówiła o doświadczeniach w pokonywaniu biurokratycznych schodów jak i o pozyskiwaniu producentów i lokalnych artystów do współpracy. Na zakończenie warsztatów w "Skarbcu" otrzymaliśmy od Ducha Gór, który w tym dniu wyręczył Mikołaja, pamiątki - prezenty od lokalnych artystów. W tym miejscu należą się wielkie słowa uznania i podziękowania dla naszych gospodarzy z LGD "Partnerstwo Ducha Gór" w Karpaczu za organizację naszego pobytu i ciepłe przyjęcie.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie wieży rycerskiej w Siedlęcinie. Ten wyjątkowy obiekt położony jest nad rzeką Bóbr, na granicy Kotliny Jeleniogórskiej i Gór Kaczawskich. Mieszkalna wieża rycerska, to ewenement na skalę europejską. Ostatnim punktem naszego wyjazdu studyjnego było Gospodarstwo Ekoturystyczne "Kowalowe Skały" w miejscowości Wrzeszczyn, nieopodal Jeleniej Góry. Gospodarstwo to odtwarza rasę endemiczną owiec - wrzosówki. Gospodarstwo prowadzi sprzedaż mięsa jagnięcego, wełny oraz jednocześnie jest Zagrodę Edukacyjną. Odbywają się tam warsztaty filcowania wełny. Agata Kowal-Ruschil pochodząca z Łagiewnik, która wraz z mężem Rolandem prowadzi to gospodarstwo, przeprowadziła warsztaty filcowania wełny. Z filcowanej wełny wykonywaliśmy Mikołaje oraz pokrowce na telefony komórkowe.

Wyjazd dał nam możliwość zobaczenia wielu ciekawych miejsc i poznania wielu ciekawych ludzi. Nauczyliśmy się dużo i myślę, że wiele nowych doświadczeń będzie dla nas inspiracją do nowych wspólnych działań.

W odwiedzinach u Ducha Gór - fot. UG ŁagiewnikiW odwiedzinach u Ducha Gór - fot. UG ŁagiewnikiW odwiedzinach u Ducha Gór - fot. UG ŁagiewnikiW odwiedzinach u Ducha Gór - fot. UG ŁagiewnikiW odwiedzinach u Ducha Gór - fot. UG ŁagiewnikiW odwiedzinach u Ducha Gór - fot. UG Łagiewniki