2013-12-11

Dolnośląski Kongres Odnowy Wsi

Już po raz piąty Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zorganizował Kongres Odnowy Wsi. W tym roku to ważne spotkanie lokalnych liderów odbyło się 07-08.12.2013r. w Pałacu w Wojanowie.

W części merytorycznej wystąpili m.in. Ryszard Wilczyński - wojewoda opolski, który omówił "Nowe inspiracje dla odnowy wsi" i Henryk Dumin z wykładem "Praktykowanie Folkloru na scenie". Najlepsze przykłady odnowy wsi zaprezentowali laureaci konkursu Piękna Wieś Dolnośląska: Goworów (gmina Międzylesie), Wolimierz (gmina Leśna), Radwanice (gmina Radwanice), Czaple (gmina Pielgrzymka), Borówek (gmina Prusice), Kuźniczysko (gmina Trzebnica). Swoje wystąpienie miał także wójt gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski, który przedstawił temat: "Aktywizacja społeczności wiejskich na przykładzie gminy Dzierżoniów". Wójt stał na czele licznej, jak zwykle, reprezentacji gminy Dzierżoniów.

W Kongresie wzięli udział:

• Jolanta Zarzeka - zastępca wójta,
  • Agnieszka Hul - skarbnik gminy,
  • Henryka Latacz - sołtys wsi Nowizna, prezes stowarzyszenia "Nasza Nowizna",
  • Aldona Watras - prezes stowarzyszenia "Razem dla Wsi" z Owiesna,
  • Bogumiła Zawiślan - członek Rady Sołeckiej Jodłownika,
  • Agata Caboj - lider społeczności lokalnej Jędrzejowic,
  • Edyta Mulka-Gonera - moderator odnowy wsi, lider Grupy Odnowy Wsi z Mościska,
  • Jolanta Beker - moderator odnowy wsi, prezes "Stowarzyszenia Piława Dolna",
  • Tomasz Włodek - prezes stowarzyszenia "Uciechów-Moja Wieś",
  • Krzysztof Hohol - lider Grupy Odnowy Wsi z Jędrzejowic.

Kongres to niezwykle ważne wydarzenie, inspirujące do kolejnych pomysłów i dodające pozytywnej energii do działań w terenie.

Dolnośląski Kongres Odnowy Wsi Dolnośląski Kongres Odnowy Wsi Dolnośląski Kongres Odnowy Wsi - fot. Krzysztof SzustkaDolnośląski Kongres Odnowy Wsi - fot. Krzysztof Szustka