"Świat czarno-biały"
"Świat czarno-biały" to tytuł projektu artystycznego przeprowadzonego w Ośrodku Kultury i Sportu "Wyspa Koni" w Ostroszowicach w dniach 5-9 grudnia 2013 roku w ramach działania 413. Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla tzw.małych projektów.
Organizatorem warsztatów dla lokalnych animatorów kultury była Fundacja Rozwoju Kultury, Sztuki i Edukacji "Otwórz Drzwi". Punktem kulminacyjnym działań był spektakl, na który złożyły się etiudy teatralne prezentowane przez uczestników warsztatów zarówno pantomimicznie, jak i wykonane niezwykle trudną techniką contemporary dance. Aktorzy występowali w własnoręcznie wykonanych maskach, które w niezwykły sposób potęgowały niesamowity nastrój przedsięwzięcia. Zimowa sceneria nie odstraszyła zaproszonych gości. Pokaz zaszczycili swoją obecnością: radna Rady Gminy Dzierżoniów Ewa Żuchowska- Toboła, sołtys wsi Ostroszowice Krzysztof Krupiarz, Joanna Pestkowska sołtys Owiesna i jednocześnie pracownik Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów Filia w Owieśnie, Maria Kirkiewicz pracownik Filii Biblioteki w Ostroszowicach, pracownicy Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dzierżoniowie, Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Dzierżoniowie, studenci Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia oraz animatorzy kultury z Łagiewnik, Bielawy i Dzierżoniowa.
Autorzy projektu pokazali artystyczną wizję świata bez barier wiekowych, środowiskowych i społecznych. Uczestnicy rekrutowali z różnych kategorii wiekowych, środowiskowych i zawodowych, niektórzy występowali na scenie po raz pierwszy.
Temat działań artystycznych został zainspirowany warsztatami fotograficznymi "Świat czarno-biały", który miał miejsce na Wyspie Koni i był zorganizowany przez Fundację "Otwórz Drzwi" w Ostroszowicach.
Świat czarno-biały to świat wartości, które dotyczą każdego człowieka. W trakcie trwania warsztatów teatralno- plastycznych uczestnicy musieli odpowiedzieć sobie na szereg fundamentalnych pytań: jaki jest świat?, jak go postrzegam?, co to jest dobro i zło? oraz przetworzyć samodzielnie w ramach artystycznego działania. Prowadzący zajęcia jedynie pomagali uczestnikom w sposobach przetwarzania własnego przekazu na materię plastyczną i teatralną. Synteza działań twórczych to wniosek, iż każde działanie, nawet nieudane jest lepsze od braku aktywności, a to nic innego jak Schulzowska demiurga i Leśmianowska wizja świata, która także inspirowała twórców.
Uczestników pokazu urzekła niesamowita sceneria i nastrojowość pokazu w lustrzanej sali baletowej Wyspy Koni. Gra świateł i czarno-białych cielni, białe maski, czarne stroje, niekiedy łamane drobnymi akcentami kolorystycznymi w scenografii tworzyły urokliwy nastrój tego wydarzenia. Zaangażowania, plastyki ciała, ekspresji a nawet sprawności artystycznej, jaką wykazali się aktorzy nie powstydziłby się niejeden zawodowy teatr.