2013-12-04

Biegamy na nartach w Górach Sowich

Stowarzyszenie Turystyczne Gmin Gór Sowich, w skład którego wchodzą gminy: Bielawa, gmina wiejska Dzierżoniów, gmina wiejska Nowa Ruda, Pieszyce, Stoszowice oraz Walim po raz kolejny podejmuje działania przyczyniające się do rozwoju turystycznego obszaru Gór Sowich.

Po zakończeniu dużego projektu promocyjnego pn. "Góry Sowie - dziedzictwo wielokulturowej historii dolnego Śląska - kampania promocyjno - informacyjna" oraz kompleksowym odnowieniu 234 km szlaków turystycznych pieszych i "uzbrojeniu" ich w 104 sztuki nowych tablic informacyjnych i kierunkowych, Stowarzyszenie postanowiło już po raz drugi wspomóc tych, którzy uprawiają narciarstwo biegowe. Projekt skierowany jest do mieszkańców obszaru Sowiogórskiego, a także do turystów przyjezdnych, którzy odwiedzają nas weekendowo czy też decydujących się na dłuższy pobyt.

Wspólnie z Nadleśnictwami: Świdnica, Jugów oraz Bardo Śląskie STGGS wytyczyło 5 tras, na których można uprawiać narciarstwo biegowe. Teren został oznakowany według obowiązujących zasad PTTK, wyposażony w tabliczki informujące o kolorze trasy, a także duże tablice informacyjne, na których prezentujemy przebieg tras, ich długość, poziom oraz przewyższenia. Nakładem 12 tys. sztuk Stowarzyszenie wydało ulotkę w formacie A4-DL rozprowadzoną na terenach gmin członkowskich poprzez podmioty z branży turystycznej.

W sezonie 2013/2014 Sowiogórskie Trasy Do Narciarstwa Biegowego będą "bogatsze" o przebieralnie dla narciarzy. Miejsca te są zlokalizowane w budynku tzw. "Akwarium" na Przełęczy Jugowskiej oraz w Ośrodku Wypoczynkowym "Rzeczka" na Przełęczy Sokolej. Mamy zapewnienie od właścicieli obiektów, że do otwarcia sezonu biegowego (dla nas to jest 13.12.2013r.) obiekty zostaną wzbogacone o wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Dodatkowym plusem są także duże parkingi oraz możliwość skorzystania z usług gastronomicznych czy tez noclegu.

Dzięki współpracy z właścicielem kompleksu "Jugów Park", na Przełęczy Jugowskiej pojawi się obrotowa kamera, która poprzez stronę internetową Stowarzyszenia (www.gorysowie.org) będzie przekazywać aktualny obraz z tej lokalizacji.

Wykaz tras:

• Trasa nr 1 - Trasa "Niedźwiedź" (Przełęcz Jugowska - Kozie
    Siodło) - 2,2 km
  • Trasa nr 2 - Trasa "Lis" (Kozie Siodło - Lisie Skałki) - 2,0 km
  • Trasa nr 3 - Trasa "Sowa" (Kozie Siodło - Schronisko "Sowa")
    - 2,0 km
  • Trasa nr 4 - Trasa "Nietoperz" (Przełęcz Jugowska
    - Bielawska Polana - Przełęcz Jugowska) - 10,0 km
  • Trasa nr 5 - Trasa "Dziewięć Buków" (Przełęcz Srebrna
    - Przełęcz Wilcza - Przełęcz Srebrna) - 10,0 km

W wyniku przeprowadzonego postępowania ofertowego wyłoniono, operatorów tras biegowych:

• Trasa: "Sowa", "Lis", "Niedźwiedź" + dojazdówka od Przełęczy Sokolej do Schroniska "Sowa", operator - "Eureka" Jacek Mikołajczak z Niedźwiedzicy, kontakt: Ośrodek Wypoczynkowy Rzeczka Jacek Mikołajczak, tel. 695-949-132
  • Trasa: "Nietoperz", operator - Firma Usługowa "Sokół" s.c. Piotr Polak, Andrzej Pawlak, z Ludwikowic Kłodzkich, kontakt: Stacja Narciarska Przełęcz Sokola, Piotr Polak tel. 602-799-712

Trwają jeszcze prace nad wyborem operatora na piękną 10 km Trasę "9 Buków", zlokalizowaną pomiędzy Przełęczą Srebrną a Przełęczą Wilczą. Obie Przełęcze posiadają parkingi a dodatkowo na Przełęczy Srebrnej znajdą Państwo również wiele dobrych miejsc z gastronomią jak i miejscami noclegowymi. Niewątpliwą atrakcją tej trasy jest Twierdza Srebrna Góra, którą można podziwiać z wielu punktów widokowych zlokalizowanych na trasie.

Trasy będą utrzymywane przez STGGS w terminie od 13.12.2013 do 17.03.2014 roku. Ratrakowanie i położenie śladu będzie wykonywane przynajmniej 2 razy w tygodniu (poniedziałek, piątek), ale także wtedy gdy warunki pogodowe będą nas do tego zmuszały np. po intensywnych opadach śniegu.

Wszelkich informacji udziela Biuro STGGS znajdujące się w Bielawskim Inkubatorze Przedsiębiorczości, ul. Wolności 24, 58-260 Bielawa, tel. 74-645-22-88, fax. 74-645-33-88, e-mail: inkubator@barl-bielawa.pl, osoba do kontaktu: Ireneusz Rogalski.Opinie od Państwa dotyczące utrzymania Sowiogórskich Tras Do Narciarstwa Biegowego prosimy przekazywać bezpośrednio do biura Stowarzyszenia, a także do Operatorów Tras.