AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2013-10-21

991 - czy ktoś zna ten numer?

aktualności Gmina Dzierżoniów

16 października obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Jego celem jest upowszechnianie zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe i niespodziewane zatrzymanie krążenia. Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów włączyła się w tę akcję zapraszając do Mościska strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej. Poprowadzili oni kurs pierwszej pomocy.

18 października 2013r.odbyły się warsztaty, których celem było nabycie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Każdy uczestnik zajęć ćwiczył na fantomie odpowiedni sposób masażu serca oraz uczył się jak poradzić sobie z ułożeniem dużo większej i cięższej od siebie osoby w pozycji bezpiecznej.

Wciąż obecny jest lęk przed podejmowaniem resuscytacji. Tymczasem może ona uratować tysiące istnień ludzkich, które doświadczają nagłego zatrzymania krążenia. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jak ocenić stan poszkodowanej osoby i jak założyć opaskę uciskową przy pomocy tego co w danej chwili mamy pod ręką. Okazało się, że nawet sznurówka i ołówek może zapobiec w niektórych przypadkach krwotokowi.

Komendant Gminnej OSP Krzysztof Kot i prezes OSP w Mościsku Ryszard Bednarek opowiedzieli także o pracy strażaków z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Kolorowe, zabarwione emocjami historie budziły zainteresowanie zarówno dzieci jak i dorosłych zgromadzonych na piątkowych warsztatach. Być może wśród uczestników zajęć znajdą się ochotnicy, którzy zechcą wstąpić w szeregi czynnych członków jednostek strażackich. Bycie strażakiem to nie tylko gaszenie pożarów ale przede wszystkim pomoc niesiona bliźnim w najtrudniejszych momentach.

Dziękujemy za rady, wskazówki i wiedzę wyniesioną z warsztatów oraz za nowego, pluszowego lokatora przyniesionego w prezencie. Zamieszka z nami wśród książek dla najmłodszych, przypominając o ciekawym spotkaniu.

W 2012 r. Krzysztof Kot Uchwałą Zarządu Głównego OSP otrzymał Złoty Znak Związku OSP, natomiast druh Ryszard Bednarek odznaczony został Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza.

Danuta Wiśniewska

991 - czy ktoś zna ten numer?991 - czy ktoś zna ten numer?
powrót do poprzedniej strony