2013-10-18

Zespół "Pojana" wśród najlepszych

Zespół Pieśni i Tańca Górali Czadeckich "Pojana" podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej, który odbywał się w Kielcach od 11 do 13 października br. znów znalazł się wśród najlepszych, plasując się na drugiej pozycji.

Na przełomie lat prezentując się trzykrotnie na ziemi świętokrzyskiej, po raz kolejny doceniono folklor i tradycję górali czadeckich. Już w roku 1959 w II Ogólnopolskim Konkursie Kapel, Śpiewaków i Tancerzy Ludowych nagrodzono w kategorii solistów Annę i Wandę Kucharek za utwór "Sirota" oraz Rozalię Lechocką i Rozalię Kucharek za piosenkę "Goriała jedla" . W 1987 r. uczestnicząc w Krajowym Przeglądzie Zespołów Artystycznych "Pojana" zajęła III miejsce.

Poziom festiwalu był bardzo wysoki, zarówno od strony choreograficznej, etnologicznej, jak i muzycznej oraz przywiązania do tradycji reprezentowanych regionów. Tym cenniejsza jest ta nagroda, ponieważ "Pojana" to przede wszystkim przywiązanie do korzeni, przekaz tradycji, wielopokoleniowość i zamiłowanie do tego co robi. I właśnie te wartości urzekły Jury, w skład którego wchodzili: mgr Anatol Kocyłowski, mgr Jolanta Dragan oraz mgr Jacek Jackowski i dr Tomasz Nowak, zgłębiający m.in. tradycje górali czadeckich. Podczas konsultacji z Radą Artystyczną Festiwalu padło wiele ciepłych i pochlebnych słów w stronę zespołu, kilka wskazówek, które na pewno zostaną wykorzystane. Mile zaskoczyły podziękowania za taniec obrzędowy "Sioła Jelinia", wypowiadane z wielką radością i uniesieniem.

Festiwal to nie tylko występ na scenie, ale również spotkanie integracyjne uczestników, przy bogato zastawionych stołach, nauka tańca poszczególnych regionów,wspólna zabawa, zawieranie nowych kontaktów. Oczywiście nie mogło się obejść bez wielobarwnego, rozśpiewanego korowodu, który w niedzielne przedpołudnie przeszedł ulicami Kielc do przepięknej Bazyliki Katedralnej. W czasie mszy św. za uczestników i organizatorów festiwalu "Pojana" również miała swój udział poprzez psalm i śpiew aklamacyjny wykonany przez Kamilę Henzel i Karolinę Juraszek.

Pobyt w Kielcach na długo pozostanie w pamięci pojańczyków. Gościnność i życzliwość mieszkańców, organizatorów oraz uczestników festiwalu przejawiała się w każdym miejscu. Wszyscy członkowie zespołu wrócili do rodzinnych domów bogatsi w nowe doświadczenia, pełni wrażeń, niezapomnianych przeżyć, z zapasem sił do dalszych działań.

Wyrażając słowa całego zespołu składam serdeczne podziękowania Panu Marszałkowi Włodzimierzowi Chleboszowi za delegowanie na festiwal, Pani Annie Terleckiej z Urzędu Marszałkowskiego za zorganizowanie transportu oraz warunków noclegowych i żywieniowych na wysokim poziomie, Pani Dyrektor Justynie Kaczorowskiej oraz pracownikom Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów za wszelką pomoc, a przede wszystkim za mecenat nad zespołem, bez którego trudno byłoby wspinać się po wyżynach artystycznych i kulturowych.

Myślę, że na miejscu będą słowa, iż Zespół Pieśni i Tańca Górali Czadeckich "Pojana" z Piławy Dolnej godnie reprezentuje wieś, gminę, powiat i województwo.

Bożena Żygadło

Zespół Pojana wśród najlepszychZespół Pojana wśród najlepszych