2013-09-03

Dożynki Gminy Dzierżoniów - Uciechów 2013

Niedziela 1 września 2013r. zgromadziła w Uciechowie mieszkańców Gminy Dzierżoniów na obchodach rolniczego Święta Plonów. Ta jedyna i wyjątkowa uroczystość rozpoczęła się uroczystą Mszą św. koncelebrowaną w kościele p.w. św. Bartłomieja w Uciechowie.

Tegoroczne Dożynki swoją obecnością zaszczycili

• Poseł na Sejm RP Tomasz Smolarz,
  • Senator RP Stanisław Jurcewicz,
  • Dorota Gromadzka Radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, reprezentująca Marszałka Województwa Dolnośląskiego,
  • Starosta Powiatu Dzierżoniowskiego Janusz Guzdek,
  • Wicestarosta Dzierżoniowski Dariusz Kucharski,
  • Dziekan ks. Zygmunt Kokoszka,
  • Proboszcz parafii ks. Stanisław Kucharski,
  • Burmistrzowie i Wójtowie z terenu Powiatu Dzierżoniowskiego,
  • Przedstawiciele instytucji i organizacji wspierających rolnictwo,
  • Reprezentanci służb mundurowych,
ale przede wszystkim grupy wieńcowe reprezentujące sołectwa Gminy Dzierżoniów oraz licznie przybyli mieszkańcy gminy Dzierżoniów.

Tuż po Mszy św. barwny korowód dożynkowy prowadzony przez starostów tegorocznych Dożynek, panią Magdalenę Piasecką i pana Pawła Dula oraz roztańczone i rozśpiewane zespoły "Pojana" i "Uciechowianki" zawitał na teren Centrum Kulturalno - Sportowego. Tam rozpoczęły się obrzędy dożynkowe. Starostowie Dożynek, a po nich wszystkie delegacje wieńcowe, przekazały na ręce Wójta Gminy Dzierżoniów Marka Chmielewskiego oraz Przewodniczącego Rady Gminy Dzierżoniów Grzegorza Powązki dożynkowe chleby upieczone z tegorocznego ziarna oraz dokonały prezentacji specjalnie przygotowanych wieńców dożynkowych.

Licznie przybywający goście mieli okazję obejrzeć wystawy między innymi: produktów lokalnych, rękodzieła ludowego, stoiska instytucji wspierających rolnictwo oraz sponsorów - wszystkie przygotowane specjalnie na tę okazję. W czasie Dożynek Janusz Guzdek Starosta Dzierżoniowski oraz Alicja Hromada Dyrektor Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego ogłosili wyniki konkursu na najpiękniejszy wieniec Powiatu Dzierżoniowskiego. Miło nam poinformować, że I miejsce zdobył wieniec przygotowany przez sołectwo Uciechów. Wieniec ten wraz z delegacją sołectwa będzie reprezentował Powiat Dzierżoniowski na Dożynkach Dolnośląskich w Juszczynie w Powiecie Średzkim.

Bezpośrednio po wręczeniu nagród w konkursie odbyło się Misterium Chleba. Tradycyjnie włodarze naszej Gminy, Powiatu, Starostowie Dożynek oraz zaproszeni gości podzielili się chlebem z tegorocznego zboża z licznie zgromadzoną publicznością. Oprawę słowno - muzyczną Misterium przygotowała uciechowska schola pod kierunkiem pana Roberta Wszół. Piękne chleby dożynkowe trafiły natomiast na stoisko promocyjne sołectwa Uciechów, gdzie wsparły zbiórkę publiczną, prowadzoną przez Stowarzyszenie "Uciechów - Moja Wieś" na rzecz utalentowanych muzycznie młodych mieszkańców Uciechowa. W tym miejscu serdecznie dziękujemy Panu Stanisławowi Miazdze, który po raz kolejny okazał swoje wielkie serce i wrażliwość na potrzeby innych. Dziękujemy także wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wsparli ten szczytny cel.

Biesiadę Dożynkową rozpoczęły występy zespołów folklorystycznych. Od tej pory scena należała do zespołów: "Pojana", "Cord", "Con Moto", "Macieje", "Uciechowianki", "Katarzynki". Tańce i utwory muzyczne przygotowane zostały specjalnie i świetnie wpisały się w konwencję i atmosferę tego rolniczego święta. Wielki aplauz wśród widowni wywołał również występ muzykującej rodziny Państwa Wszół, tradycyjny polonez w wykonaniu połączonych sił zespołów "Ślężanie", "Pojana" i CEF "Aleksandar Turundzev" z Macedonii oraz pokazy karate Kyokushin oraz Taekwon-do.

Nieco po godzinie 20:00 rozpoczął się koncert gwiazdy wieczoru, zespołu "PAPA D". Wielopokoleniową publiczność rozgrzały przeboje zespołu z lat 80-tych i 90-tych. Nie tylko fani "PAPA D" na długo zapamiętają ten wieczór. Po zakończeniu koncertu odbył się pokaz sztucznych ogni, a tuż po nim trwająca do późnych godzin nocnych "Zabawa pod gwiazdami".

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim instytucjom i firmom wspierającym tę imprezę:

• Bank Spółdzielczy w Dzierżoniowie,
  • Bank BGŻ oddział w Dzierżoniowie,
  • Dolnośląskie Surowce Skalne,
  • Zakład Usług Komunalnych Tadeusz Drozdowski,
  • PHU TRAVER Waldemar Gąsiorowski,
  • Drukarnia Wydawnictwo Edytor, Tomasz Ligięza,
  • Stacja Kontroli Pojazdów Rafał Kasprowicz,
  • Frankonia POLAND Dzierżoniów,
  • Piekarnia Henryk Włodek.

Dziękujemy wszystkim delegacjom wieńcowym oraz osobom zaangażowanym - szczególnie mieszkańcom Uciechowa - za przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznych Dożynek Gminy Dzierżoniów.