2013-08-21

Seniorzy zwiedzają Dolny Śląsk

W niedzielę 4 sierpnia 2013r. seniorzy z Uciechowa wyruszyli zwiedzać Dolny Śląsk. Była to już druga wyprawa turystyczna seniorów. Rok temu zwiedzali z przewodnikiem stolicę regionu - Wrocław, a w tym roku wybrali się do Dusznik Zdroju.

Pierwsze kroki uczestnicy wyjazdu skierowali do Muzeum Papiernictwa. Pani przewodnik w drodze do muzeum opowiedziała w skrócie historię uzdrowiska. W muzeum seniorzy obejrzeli sale, w których zgromadzone są pamiątki po byłych właścicielach papierni. Były to portrety, obrazy znanych mistrzów tworzących na Dolnym Śląsku, a także urządzenia do produkcji papieru czerpanego. W podziemiach muzeum uczestnicy wycieczki obejrzeli proces otrzymywania papieru czerpanego. Taki papier wytwarza się do dziś na zamówienie np. na dyplomy, listy gratulacyjne, księgi pamiątkowe itp.

Z Muzeum Papiernictwa seniorzy udali się do Parku Zdrojowego gdzie w Pałacyku Chopinowskim wysłuchali koncertu fortepianowego w ramach 68 Festiwalu Muzyki Chopinowskiej w Dusznikach. Piękna muzyki Fryderyka Chopina nie da się porównać z niczym, może tylko z pięknem ojczystej przyrody. W tej muzyce słychać i szum wierzby, i świergot ptaków, i letnie burze, i radość przyrody skąpanej w letnim słońcu. Po koncercie były jeszcze spacery po parku, wizyta w pijalni wód i około godz. 20-tej, odrobinę zmęczeni ale zadowolen seniorzy wrócili do domu.

Ten wyjazd zorganizowało Stowarzyszenie "Uciechów-Moja Wieś" w ramach projektu "Jesienne uciechy - aktywizacja seniorów sołectwa Uciechów", finansowanego ze środków Gminy Dzierżoniów. Środki pozyskano w otwartym konkursie ofert na realizację zadań publicznych.

Seniorzy zwiedzają Dolny ŚląskSeniorzy zwiedzają Dolny ŚląskSeniorzy zwiedzają Dolny ŚląskSeniorzy zwiedzają Dolny ŚląskSeniorzy zwiedzają Dolny ŚląskSeniorzy zwiedzają Dolny Śląsk