Mieszkańcy Ostroszowic zwiedzają Europejską Perłę Baroku

2013-07-08

Mieszkańcy Ostroszowic zwiedzają Europejską Perłę Baroku

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie oczarowało swoim urokiem niestrudzonych podróżników z Ostroszowic. Stowarzyszenie Przyjaciół Gór Sowich zorganizowało 29 czerwca 2013r. wycieczkę do tego urokliwego miejsca, było to możliwe dzięki uzyskanej dotacji z Gminy Dzierżoniów.

Podczas podróży do Krzeszowa wszyscy mogli podziwiać przepiękne krajobrazy Dolnego Śląska, oraz poznać ciekawostki opowiadane przez przewodnika Grażynę Biernat. Kiedy tuż za Czadrowem wyłonił się wspaniały widok krzeszowskiej bazyliki, nikt z nas nie zdawał sobie sprawy z wielkości tego niezwykłego miejsca.

Zwiedzanie rozpoczęło się od Kościoła św. Józefa. Przepiękne freski na ścianach i sklepieniu tego kościoła, ogromna fantazja, a zarazem kunszt malarza Michaela Willmana, zwanego "śląskim Rafaelem" zrobiły ogromne wrażenie. Barokowy przepych, interesujące anegdoty związane z powstaniem malowideł wzbogaciły wiedzę historyczną i religijną zwiedzających.

Następnym etapem było zwiedzanie Bazyliki Mniejszej Matki Bożej Łaskawej. Ta wspaniała budowla zwana Europejską Perłą Baroku zachwyca unikatowymi organami, zbudowanymi w latach 1732-39 przez Michaela Englera, przepięknymi żyrandolami oraz imponującymi freskami. W centrum ołtarza głównego umieszczony jest najstarszy obraz Maryjny w Polsce - cudowny wizerunek Bogurodzicy. Tuż za ołtarzem znajduje się Mauzoleum Piastów Śląskich. Ta żywa lekcja historii na długo zapadnie wszystkim w pamięci. Na dziedzińcu kościelnym mogliśmy podziwiać modele starych samochodów, gdyż w tym czasie odbywał się zlot ludzi kochających te unikatowe cacka. Ostatnim etapem zwiedzania Krzeszowa było podziwianie budowli na wodzie zwanej Betlejem.

Na zakończenie wycieczki zatrzymaliśmy się na pikniku w niezwykle uroczym zakątku. Radość z udanej wycieczki oraz świetnej atmosfery towarzyszyła nam w powrotnej drodze. Żal było opuszczać te piękne okolice. Pozostały nam jednak wspomnienia i pamiątki od organizatora wycieczki. Polecamy zwiedzanie Szlaku Sakralnej Sztuki Barokowej imienia Michaela Willmana, mający na celu realizację idei "Barok w służbie Rozwoju Lokalnego".

Uczestnicy wycieczki składają wielkie podziękowanie dla Ewy Żuchowskiej-Toboły oraz Anny Kwiatkowskiej ze Stowarzyszenia Przyjaciół Gór Sowich za zorganizowanie wspaniałej wycieczki do Krzeszowa.

MK