2013-06-27

We wrocławskim Humanitarium

14 czerwca 2014 r. uczniowie z klas I - III Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ostroszowicach wyruszyły na wycieczkę autokarową do Wrocławia. Celem podróży był teren Wrocławskiego Kampusu Centrum Badań EIT "Humanitarium".

Organizacją wycieczki zajęła się Pani Ewa Żuchowska-Toboła, która reprezentowała Stowarzyszenie Przyjaciół Gór Sowich i działała w porozumieniu z dyrektorem ZSP w Ostroszowicach panią Urszulą Zając oraz wychowawczyniami klas I-III Iwoną Cebulską, Elżbietą Juziuk-Janicką, Alicją Najwer.

Dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gór Sowich, Urząd Gminy Dzierżoniów rodzice ponieśli jedynie niewielkie koszty wysyłając dziecko na wycieczkę.

Już sam przejazd przez stolicę Dolnego Śląska stanowił dla dzieci wielką atrakcję. Z uwagą obserwowały budownictwo wielkomiejskie i ruch uliczny.

Uczestniczące w wycieczce po Humanitarium dzieci miały możliwość zapoznania się z wybranymi elementami wiedzy o budowie i funkcjonowaniu własnego organizmu, ekologii oraz zagrożeniach współczesnego świata.

Na początku uczestnicy wycieczki zostali podzieleni na dwie grupy, które przemieszczając się niezależnie od siebie wysłuchiwały informacji przewodników dotyczących rozmieszczonych w Humanitarium urządzeń i sposobów korzystania z nich. Dzieci przeprowadzały samodzielnie doświadczenia na sobie lub na kolegach oczywiście za ich zgodą.

Wiele radości sprawiło dzieciom "sprawdzenie" na specjalnej bieżni kto biega najszybciej, jazda na rowerze stacjonarnym i obserwowanie pojawiającego się szkieletu człowieka, który wykonywał te same ruchy co dziecko, obserwowanie działania kamery i zabawa w nagrywanie filmu, sprawdzanie działania własnych zmysłów, badanie gibkości własnego ciała oraz skoczności itp.

Radości i zabawy było tak wiele, że dzieci niechętnie opuszczały pomieszczenia Humanitarium zapowiadając, że jeszcze tu wrócą. Dodatkową atrakcją była wizyta w restauracji.

Wyjazd został dofinansowany przez gminę Dzierżoniów w ramach zadania "Nauka, edukacja, oświata i wychowanie".

Dyrektor ZSP w Ostroszowicach oraz wychowawcy klas I-III dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wycieczki dla dzieci.

Organizatorzy

We wrocławskim HumanitariumWe wrocławskim HumanitariumWe wrocławskim HumanitariumWe wrocławskim Humanitarium