2013-06-18

X Piknik Rodzinny - Włóki 2013

W niedzielę 16 czerwca 2013r. na pięknym placu sportowo - rekreacyjnym we Włókach odbył się jubileuszowy X Piknik Rodzinny zorganizowany przez Gminę Dzierżoniów oraz Rady Sołeckie Włók i Tuszyna.

Wolne i bardzo słoneczne popołudnie sprawiło, że mieszkańcy gminy Dzierżoniów i okolicznych miejscowości na Piknik przybywali całymi rodzinami. Organizatorzy przygotowali niezwykle interesujący, atrakcyjny i różnorodny program artystyczny i sportowy. Dla najmłodszych odbył się interaktywny pokaz pn. "Talenciarze - czyli Cudaki - Zwierzaki i inne Baloniki" przeprowadzony przez laureatkę programu telewizyjnego "Mam talent" Dorotę Brzozowską.

Swoje sportowe umiejętności zaprezentowali karatecy z Dzierżoniowskiego Klubu Karate Kyokushin, podopieczni Marcina Staściuka. Trener Sensei Marcin Staściuk (3 Dan) niezwykle utalentowany i oddany idei Kyokushin , skromny, starający się zawsze o jak najlepsze warunki dla swoich podopiecznych, a sam pozostający nieco na uboczu, po raz kolejny pokazał, że to jego młodzi, zdolni zawodnicy są w Polsce przyszłością tej dyscypliny sportu.

Na boisku do koszykówki rozegrany został X Turniej Streetball'a. Puchar Wójta Gminy Dzierżoniów wywalczyła reprezentacja "Ora et Labora" (motto Zakonu Benedyktynów : módl się i pracuj) z Kamieńca Ząbkowickiego, II miejsce i srebrne medale zdobyła drużyna nr 1 z Piławy Górnej, natomiast III miejsce i brąz drużyna nr 2 także z Piławy Górnej. Wszystkim zespołom gratulujemy zwycięstwa, serdecznie dziękujemy sędziemu zawodów Arkadiuszowi Majcherowi i już zapraszamy do Włók na kolejny XI Turniej Streetball'a.

Młodzi sportowcy LKS "Orzeł" z Piławy Dolnej w ramach realizowanego projektu pn. "Rowerowo, bezpiecznie i zdrowo" dofinansowanego przez gminę Dzierżoniów, przejeżdżając przez Włóki mogli odpocząć po trudach jazdy rowerem oraz obejrzeć występy karateków.

Dużym zainteresowaniem wśród obecnych, zarówno dorosłych jak i najmłodszych uczestników, cieszyło się stanowisko ogniowe i pokaz Grupy Rekonstrukcji Historycznej 58. Pułku Piechoty pod dowództwem kapitana Rafała Koska. Można było zobaczyć umundurowanie, uzbrojenie oraz musztrę wojsk, także z okresu wojny secesyjnej. Ponadto 58. Pułk Piechoty przedstawił rys historyczny przedwojennego Wojska Polskiego oraz zaprezentował scenkę pn. "Potyczki polsko - niemieckie".

Na specjalnym stoisku przygotowanym przez Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Programy Profilaktyczne we Wrocławiu można było uzyskać informację dotyczącą programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi i szyjki macicy oraz otrzymać szczegółowe odpowiedzi na pytania dotyczące badań mammograficznych i cytologicznych.

Widowiskowym, barwnym i niezwykle ciekawym okazał się połączony występ Zespołu Pieśni i Tańca "Poloneziaki" ze Spółdzielczego Centrum Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielawie oraz Zespołu "Darling" z Białorusi. Współpraca między zespołami została nawiązana wiele lat temu i już w 2011r. Zespół "Darling" z Białorusi, prowadzony przez Wierę Iwanowną - Timofiejewą, wystąpił na uroczystościach jubileuszu 10. rocznicy istnienia Zespołu Pieśni i Tańca "Poloneziaki" pod kierunkiem Bogumiły Derenowskiej i Iwony Władzińskiej. Zespół "Poloneziaki" posiadają w swoim repertuarze nie tylko utwory nowoczesne ale także utwory ludowe i narodowe prezentowane w programach pn. "Moja Ojczyzna, moja tradycja", "Europa śpiewa i tańczy", Tych lat nie odda nikt" oraz wykonywane w programie dla dzieci "Bajkowe podróże Rumcajsa". Atrakcyjność i niezwykłość występów "Poloneziaków" wynika przede wszystkim z odpowiedniego doboru repertuaru wokalno - tanecznego prezentowanego na różnorodnych imprezach kulturalnych, patriotycznych i integracyjnych. Program artystyczny zaprezentowany przez ZPiT "Poloneziaki" podczas Pikniku był częścią widowiska artystycznego "Europa tańczy i śpiewa" natomiast Zespół "Darling"z Białorusi wykonał wiązankę białoruskich tańców ludowych i nowoczesnych. Wspaniały, barwny i dynamiczny występ tancerzy i wokalistów został nagrodzony ogromnymi brawami od licznie zgromadzonej publiczności.

Przez cały czas trwania imprezy do dyspozycji najmłodszych były dmuchane zamki, baseniki z kulkami, tańczący byczek i trampoliny. Natomiast wszyscy goście mogli skorzystać z bogato zaopatrzonych stoisk gastronomicznych przygotowanych przez sołectwa Włóki i Tuszyn. Piknikowe popołudnie zakończyła zabawa pod gołym niebem, a jej muzyczną oprawę zapewnili: Damian Drozdowski z Gminnej Biblioteki Publicznej w Mościsku oraz Szymon Krupa ze Stowarzyszenia "Aktywuj młodzież". Nad bezpieczeństwem uczestników imprezy czuwali strażacy z OSP Tuszyn.

Partnerem imprezy były Dolnośląskie Surowce Skalne S.A.

Impreza została dofinansowana w ramach Projektu pn. "Organizacja cyklicznych imprez sportowo - rekreacyjnych wykorzystujących lokalne walory naturalne i kulturowe" współfinansowanego w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii Rozwoju" objętych PROW na lata 2007-2013.