2013-05-27

"Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich" - w ramach ogólnopolskiej kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł"

W ramach ogólnopolskiej kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł" w dniu 23 maja 2013r. w Książnicy po raz szósty odbyła się impreza profilaktyczno - sportowa pn. "Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich" pod patronatem Przewodniczącego Rady Gminy Dzierżoniów Grzegorza Powązki i Wójta Gminy Dzierżoniów Marka Chmielewskiego.

W bieżącym roku szkolnym zadania kampanii ZTU realizowane w szkołach podstawowych odbywają się pod hasłem "Na tropie piękna" i "Piękno miejsca w którym żyjemy" natomiast zadania realizowane w gimnazjach odbywają się pod hasłem "Unikam zagrożeń, dzielę się pięknem" oraz "Piękno kraju w którym żyjemy".

Impreza, jak co roku odbywała się dwutorowo. Uczniowie szkół podstawowych na placu sportowo-rekreacyjnym w Książnicy rywalizowali w II Drużynowym Wieloboju Lekkoatletycznym o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Dzierżoniów natomiast gimnazjaliści w VI Rajdzie Turystycznym o Puchar Wójta Gminy Dzierżoniów. Ponadto uczniowie klas IV - VI rywalizowali w biegach sztafetowych odbywających się w ramach ogólnopolskiej akcji "Polska biega".

Leśniczy Nadleśnictwa Miękinia Krzysztof Szydłowski opowiedział gimnazjalistom o różnorodności i bogactwie roślinności Ślężańskiego Parku Krajobrazowego wpisanego do sieci NATURA 2000 natomiast ksiądz proboszcz Stanisław Olszowy przedstawił historię Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Kiełczynie. Następnie gimnazjaliści z Sobótki, Jordanowa i Dzierżoniowa przemierzyli szlak Kiełczyn - Szczytna z zejściem do Książnicy. W wyznaczonych punktach kontrolnych uczestnicy rajdu rozwiązywali testy ze znajomości historii naszej ziemi, zasad udzielania pierwszej pomocy oraz wiedzy przyrodniczo - ekologicznej. Ponadto każda drużyna gimnazjalistów musiała wykazać się inwencją twórczą, humorem i talentem muzycznym układając i prezentując na zakończenie rajdu piosenkę na temat walorów i atrakcyjności Wzgórz Kiełczyńskich i Ziemi Dzierżoniowskiej.

I miejsce i Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Dzierżoniów w II Drużynowym Wieloboju Lekkoatletycznym Szkół Podstawowych zdobyła drużyna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku, II miejsce i Puchar Wójta Gminy Dzierżoniów zdobyła drużyna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ostroszowicach, III miejsce Szkoła Podstawowa w Tuszynie i IV miejsce drużyna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piławie Dolnej.

Biegi sztafetowe w ramach ogólnopolskiej akcji "Polska biega" wygrała reprezentacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku, II miejsce wywalczyła drużyna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piławie Dolnej, III miejsce Zespół Szkolno-Przedszkolny Ostroszowice i IV miejsce Szkoła Podstawowa w Tuszynie.

VI Rajd Turystyczny i Puchar Wójta Gminy Dzierżoniów wygrała drużyna "Słowianie" pod opieką ks. Artura Lecha z Gimnazjum Gminnego im. Piotra Włostowica w Sobótce, II miejsce zajęła drużyna "Dżordany" pod opieką Justyny Kapuścińskiej z Publicznego Gimnazjum w Jordanowie Śląskim, III miejsce zdobyła reprezentacja "Ślężańskie Sowy" pod opieką Kingi Winnickiej i Małgorzaty Klepuszewskiej z Gimnazjum Gminnego im. ks. Jana Melca w Dzierżoniowie i IV miejsce wywalczyły "Słowianki" pod opieką Doroty Piszczałki z Gimnazjum Gminnego im. Piotra Włostowica w Sobótce.

Organizatorzy serdecznie dziękują sędziom zawodów, wychowawcom klas, opiekunom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tej imprezy.

Impreza została dofinansowana przez Dolnośląskie Surowce Skalne S.A.