2013-04-03

Kolorowo, pachnąco i wybuchowo...

Kolorowo, pachnąco i wybuchowo czyli Tydzień z Internetem w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów w Mościsku. 23 marca młodzi odkrywcy tajemnic mogli poznać tajniki nauki i swoich zmysłów.

Dzięki lekko zmodyfikowanemu na nasze potrzeby scenariuszowi, przygotowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z Laboratorium EE, udało się nam przeprowadzać proste i efektowne eksperymenty dotyczące pięciu ludzkich zmysłów: wzroku, słuchu, smaku, węchu i dotyku.

Na czas spotkania uczestnicy weszli w rolę naukowców-badaczy i przekonali się, że eksperymentowanie może być znakomitą zabawą. Ustaliliśmy jak zrobić ogromne bańki, jakie zapachy rozpoznamy z zawiązanymi oczyma i czy poczujemy sól w różnych stężeniach w roztworze. Wspaniałą zabawą okazała się ciecz nienewtonowska, która dostarczyła sporych wrażeń i beztroskiej możliwości pobrudzenia rąk (i wszystkiego dokoła :).

Uczestnicy sprawdzili również jak trudna jest gra na wypełnionych wodą kieliszkach. Każda grupa zastanawiała się m.in. dlaczego ilość wody wpływa na wydobywany przez nich dźwięk. Końcowym efektem był mały recital wymyślonych melodii z użyciem orkiestr wodnych.

Tydzień z Internetem (Get Online Week) to doroczna ogólnoeuropejska kampania koordynowana przez sieć organizacji Telecentre-Europe, mająca na celu zachęcenie jak największej liczby osób do skorzystania z Internetu. W poprzednich dwóch edycjach (2011, 2012) udział wzięło ponad 250 tysięcy osób z kilkudziesięciu krajów, w tym 15 tysięcy osób z Polski. W tym roku do kampanii zgłosiło się 566 organizatorów spotkań podczas których zarejestrowało się na stronach internetowych 7591 osób.

Danuta Wiśniewska

Kolorowo, pachnąco i wybuchowoKolorowo, pachnąco i wybuchowo