2013-03-27

Tradycje Świąt Wielkanocnych

W sobotę 23 marca 2013r. w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu podziwiać można było kolorowo i smacznie zastawione stoły, wielobarwne pisanki oraz tradycyjne palmy wielkanocne. A to za sprawą kolejnej Prezentacji Tradycyjnych Stołów i Tradycji Wielkanocnych.

Otwarcia Prezentacji dokonał Włodzimierz Chlebosz Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: posłowie na Sejm RP, radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz przedstawiciele wojewody i instytucji wspierających ideę odnowy wsi oraz samorządowcy. Gminę Dzierżoniów w tym roku reprezentowało Koło Gospodyń Domowych z Mościska. Panie przygotowały tradycyjne świąteczne potrawy i przedstawiły aranżację stołu wielkanocnego, na którym znalazły się mazurki, baby wielkanocne, święconka, faszerowane jaja, pasztety, ćwikła, żurek i wiele innych smakołyków ustawionych pomiędzy dekoracjami z kolorowych pisanek, palm, kurczaczków i zajączków. Całość imprezy uświetniły występy zespołów folklorystycznych wykonujących pieśni ludowe związane z obchodami Świąt Wielkanocnych. Wszyscy uczestnicy prezentacji otrzymali upominki, nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Prezentacja Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych została zorganizowana w ramach Planu Działań Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Natomiast w Niedzielę Palmową 24 marca 2013r. w hali sportowej Zespołu Szkół w Marcinowicach odbyły się, już po raz dziewiąty "Tradycje Stołu Wielkanocnego". W tym roku imprezę swoim patronatem objęła Wojewoda Dolnośląska Ewa Mańkowska. Wśród gości festiwalu byli parlamentarzyści, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, duchowieństwa, instytucji wspierających rolnictwo oraz liczna grupa starostów, burmistrzów oraz wójtów. Uroczystość otworzył wójt gminy Marcinowice Jerzy Guzik wraz ze Starostą Świdnickim Zygmuntem Worsą. Ta impreza jest wspaniałym wprowadzeniem w największe i zarazem najważniejsze święta chrześcijańskie, pełne symboli i polskich tradycji. Swoim zasięgiem obejmuje region Ziemi Świdnickiej, Stowarzyszenia Gmin Ślężańskich oraz partnerskie powiaty: łowicki, kartuski i nowotarski. Tradycje Stołów Wielkanocnych polegają na przygotowaniu i zaprezentowaniu przez uczestników stołu, z pięknym nakryciem i tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi. W roku bieżącym obejrzeliśmy 36 aranżacji stołów.

Gminę Dzierżoniów, na czele z zastępcą wójta Jolantą Zarzeką, reprezentowały Panie z: Koła Gospodyń Wiejskich z Mościska oraz Koła Gospodyń Wiejskich przy Stowarzyszenia "Uciechów - Moja Wieś" z Uciechowa.

Spotkanie w Marcinowicach to nie tylko uczta dla oka i ucha, ale również możliwość degustacji tradycyjnych potrwa wielkanocnych, które goszczą na naszych świątecznych stołach. Dodatkowym atutem Festiwalu jest fakt, że udział w nim biorą rodzice i dzieci, dziadkowie i wnuki. Gościnne progi hali sportowej w Marcinowicach mieniły się barwami bajecznie kolorowych palm, kunsztownie wykonanych pisanek i kraszanek, stoły kusiły wspaniałymi zastawami, zapachami i dekoracją. Oryginalnie i kunsztownie przygotowane stoły wielkanocne wprawiały w zachwyt zaproszonych gości i wszystkich zwiedzających.

Tak jak w latach poprzednich tak i tym razem okazało się, że wszystkie prezentacje należały do tych wyjątkowych i niepowtarzalnych, ponieważ trudno ocenić smak, wybrać najładniejsze regionalne dodatki i przyznać kolejne miejsca. Dlatego też tegoroczne Tradycje Stołów Wielkanocnych zakończyły się wręczeniem wszystkim uczestnikom wspaniałych nagród i wspólną degustacją świątecznych smakołyków.