AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2007-09-17

Dożynki 2007 w Mościsku

aktualności Gmina Dzierżoniów

Doroczne święto plonów – dożynki są najważniejszym wydarzeniem w życiu każdej gminy wiejskiej. Jest to podsumowanie całorocznej pracy i czas na wspólną zabawę. Tegoroczne dożynki, organizowane przez gminę Dzierżoniów 16 września 2007 w Mościsku miały szczególny charakter. W porozumieniu ze Starostą Dzierżoniowskim, Januszem Guzdkiem, były to również Dożynki Powiatu Dzierżoniowskiego. Ze strony powiatu współorganizatorem było Powiatowe Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Dzierżoniowie.

Przygotowanie tej uroczystości to dla gminy Dzierżoniów zaszczyt, ale i ogromne wyzwanie organizacyjne. Nad tym aby przebieg dożynek stał na jak najwyższym poziomie zwłaszcza, że mają one charakter ponadlokalny, napracowali się sami mieszkańcy Mościska. Szczególne podziękowania należą się Radzie Sołeckiej z sołtysem Michałem Burbanem i przewodniczącą Danutą Martowłos na czele oraz Radnym: Edycie Mulce - Gonerze i Grzegorzowi Powązce, jak również nauczycielom z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Mościsku.

Imprezy dożynkowe w gminie Dzierżoniów cieszą się wśród mieszkańców nie tylko naszej gminy ogromnym powodzeniem i są one radosnym zakończeniem całorocznej, ciężkiej pracy. Tegoroczne dożynki rozpoczęła przy pięknej słonecznej pogodzie msza święta nad stawami w Mościsku, odprawiona przez Dziekana i Prałata Stanisława Majdę oraz księdza proboszcza Zdzisława Pienio. Do mszy na rogach sygnałowych grali myśliwi z Kół Łowieckich, którzy później wraz z Zespołem Pieśni i Tańca Górali Czadeckich "Poiana" z Piławy Dolnej otwierali korowód dożynkowy. W korowodzie jechała specjalnie sprowadzona bryczka dla starościny i starosty dożynek. W tym roku zaszczyt ten przypadł Małgorzacie Galas z Mościska, która gospodaruje na 30 hektarach hodując bydło i trzodę chlewną oraz Mieczysławowi Droszczakowi - sołtysowi z Tuszyna, który pracuje na roli od 20 lat w 50 hektarowym gospodarstwie.

Wśród gości, którzy przybyli na plac dożynkowy w Mościsku byli między innymi: Stanisław Jurewicz - wiceprzewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego, starosta Janusz Guzdek i wicestarosta Dariusz Kucharski, Mateusz Cegiełka - przewodniczący Rady Powiatu i Danuta Sitnik - członek zarządu wraz z radnymi Rady Powiatu:, Zbigniewem Łastowieckim i Krzysztofem Twardakiem. Władze sąsiednich gmin reprezentowali: wójt Łagiewnik Janusz Szpot, burmistrz Niemczy Grzegorz Kosowski, wójt Mietkowa Stanisław Susło, burmistrz Piławy Górnej Zuzanna Bielawska oraz Tomasz Smolarz - wiceburmistrz Dzierżoniowa. Starosta i starościna dożynek, wszystkie wsie gminy Dzierżoniów oraz sołectwa Kamionki, Piskorzów, Jaźwina, Gilów, Sienice i ogródki działkowe "Kolejarz" z Dzierżoniowa przekazały chleb dożynkowy gospodarzom dożynek wójtowi i staroście powiatu wraz z przepięknymi wieńcami dożynkowymi, które wzięły udział w konkursie.

Następnie przy oprawie muzycznej przygotowanej przez Chór "Canzona" z Olesznej, odbyło się uroczyste Misterium Chleba, podczas, którego wójt Marek Chmielewski i starosta Janusz Guzdek dzielili się chlebem z tegorocznych zbóż ze wszystkimi zgromadzonymi na placu. Po misterium nadszedł czas na wręczenie medali "Zasłużony dla rolnictwa" przyznawanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na wniosek starosty powiatu odznaczeni zostali: Adam Jan Mak z Piławy Dolnej, Franciszek Żegadło z Piławy Dolnej, Kazimiera Łękawska z Myśliszowa, Mieczysław Myśliwiec z Uciechowa, Krystyna Bednarz z Uciechowa, Jerzy Książek z Dobrocina, Urszula Staszkowian z Roztocznika, Lucyna Break z Roztocznika, Marcin Białek z Nowizny i Zbigniew Galas z Mościska. Na wniosek wójta Marka Chmielewskiego medale otrzymało dwóch mieszkańców gminy: Józef Socha z Uciechowa i Adam Adamek z Włók.

Część artystyczną otworzyły Poloneziaki ze Spółdzielczego Centrum Kultury z Bielawy, które zaprezentowały się w stylowych strojach. Następnie występowały zespoły z terenu gminy Dzierżoniów: wielopokoleniowy Zespół Pieśni i Tańca Górali Czadeckich "Poiana" z Piławy Dolnej, Zespół Śpiewaczy "Cord" także z Piławy, Chór Ludowy Macieje z Ostroszowic oraz Chór Kameralny z Piławy Dolnej. Wszystkie zespoły zebrały brawa od licznie zgromadzonej publiczności. Do wieczora na scenie prezentowali się także uczniowie szkół gminnych z Piławy Dolnej, Ostroszowic, Uciechowa, Mościska i Tuszyna.

W czasie występów uczestnicy dożynek mogli podziwiać przepiękne wieńce dożynkowe, przejechać się bryczką, popróbować smalcu, ogórków kiszonych i lokalnych wyrobów na stoiskach przygotowanych przez gminę Dzierżoniów, Lokalną Grupę Działania "Ślężanie", sołectwa Tuszyn i Mościsko. Można było także poczęstować się ciastami przygotowanymi przez gospodynie z całej gminy. Nie zabrakło również stoisk z rękodziełem ludowym, smacznym miodem, dmuchanego statku dla dzieci i eurobangee. Wśród gości chodzili kolorowo przebrani szczudlarze z Teatru Prawdziwego w Bielawie. Niezwykłym wystrojem przyciągały też stoiska Kół Łowieckich "Sokół", "Bażant" i "Orzeł". Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa sprzętu rolniczego oraz prezentacja salonu Skody i techniki grzewczej firmy "Gedeon".

Delegacje dożynkowe, które przygotowały wieńce z niecierpliwością oczekiwały na wyniki konkursu na najwspanialszy wieniec. Komisja miała bardzo trudne zadanie. W efekcie pierwszą nagrodę w wysokości 500 zł otrzymał wieniec z Mościska w kształcie dzwonnicy. Drugie miejsce przypadło sołectwu Jaźwina z gminy Łagiewniki, które zaprezentowało się wraz ze wspaniale przystrojonym wozem ciągniętym przez konia, którym powoził kowboj i chochoł. Trzecie miejsce zdobyły wieńce "Poiany" z Piławy Dolnej, ogrodów działkowych "Kolejarz" z Dzierżoniowa oraz delegacji Pieszyc z Piskorzowa.

Mnóstwo zabawy zapewniły mieszkańcom specjalnie przygotowane konkursy takie jak: ,,Rzut beretem wiejskim z antenką" czy rzuty lotkami do celu dla szefów gmin ,, Nasz los w waszych rękach" (tu wygrał wójt Marek Chmielewski, który wcelował w "budżet na zero" a startowali: Jolanta Zarzeka zastępca wójta gminy, Tomasz Smolarz - wiceburmistrz Dzierżoniowa i Dariusz Kucharski - wicestarosta). Ponadto sołtysi startowali w rzucie workiem ze zbożem. Tę konkurencję wygrał przedstawiciel sołectwa Ostroszowice - Krzysztof Krupiarz otrzymując w nagrodę miotłę jako symbole gospodarności i gwizdek do zwoływania mieszkańców. W przeciąganiu liny butlę wina wygrało sołectwo Mościsko pokonując w finale Tuszyn.

Bardzo ważnym elementem tegorocznych dożynek były trwające przez cały czas licytacje chlebów dożynkowych i dzieł rękodzieła ludowego z przeznaczeniem na pomoc dla mieszkańca Mościska - chorego Dariusza Głoda. Szczodrzy goście kupowali chleby dożynkowe nawet za 120 zł. Atlas drogowy i największy chleb został zakupiony przez wiceburmistrza Dzierżoniowa Tomasza Smolarza za 500 zł. Także mieszkańcy Mościska oddali nagrodę za wieniec na rzecz swojego mieszkańca. Dzięki zaangażowaniu i dobremu sercu wszystkich na placu dożynkowym, zebrano sumę 1.979,41 zł.

Atrakcją dożynek była loteria fantowa zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną gminy Dzierżoniów. Odbyły się trzy losowania i w końcu rower górski wygrali uczestnicy dożynek którzy przyjechali ze Świdnicy.

Dożynki zakończyły koncerty i karaoke. Na początku wystąpiła dynamiczna grupa Wanda i Banda, która rozbawiła i rozgrzała licznie zgromadzoną publiczność, zapraszając nawet na scenę dziewczynki z widowni. Owacjami i okrzykami przywitany został aktor Robert Moskwa, grający w serialu M jak Miłość. Przedstawiał on repertuar z telewizyjnego show "Jak oni śpiewają" oraz odpowiadał na pytania związane z serialem. Po koncertach i pokazie sztucznych ogni karaoke poprowadził znany z idola Marlon Kozaky. Dożynki 2007 w Mościsku zakończyły się o północy i wszyscy spokojnie rozeszli się do domów po dobrej zabawie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym sponsorom:

 1. Studio "Edytor" - wydawnictwo i drukarnia Dzierżoniów
 2. Bank Spółdzielczy w Dzierżoniowie
 3. Gedeon Centrum Techniki Grzewczej Dzierżoniów
 4. Dolnośląskie Surowce Skalne
 5. Centrum TMT Skoda
 6. Profamilia Zakład Opieki Zdrowotnej Dzierżoniów
 7. Bank BGŻ
 8. Zakład Gospodarki Komunalnej Bielawa
 9. Zakład Usług Komunalnych Pieszyce
 10. Waldemar Gąsiorowski Magazyn Kiełczyn
 11. Metzeler Dzierżoniów producent uszczelek
 12. Osadkowski S.A. z Bierutowa - maszyny rolnicze
 13. Globgranit II Kazimierz Sadek Piława Dolna
 14. Technika Szpitalna Dzierżoniów
 15. Sklep Empire Audio Spółka z.o.o. Dzierżoniów- odtwarzacze MP3 i MP4
 16. Piekarenka Uciechów - Henryk Włodek

powrót do poprzedniej strony