"Pierogi lepić każdy może... a jak coś, to babcia mi pomoże"

2013-03-08

"Pierogi lepić każdy może... a jak coś, to babcia mi pomoże"

7 marca 2013r. wokół sali wiejskiej w Mościsku rozchodził się smakowity zapach gotowanych pierogów i smażonej cebulki...

W tym dniu gościliśmy uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu dzierżoniowskiego, uczestników warsztatów pierogarskich pn. "Pierogi lepić każdy może... a jak coś, to babcia mi pomoże" realizowanych w ramach XIV Prezentacji Oświatowych. Organizatorem warsztatów była Gmina Dzierżoniów, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mościsku oraz Koło Gospodyń Wiejskich (z licznym udziałem pań z Koła Gospodyń Domowych) z Mościsko.

Otwarcia warsztatów dokonała dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku Dorota Furtak w asyście nauczycielek Agnieszki Kalwat, głównego gospodarza imprezy oraz Marii Mokrzyckiej, jednocześnie przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich. Od godziny 10:00 trzyosobowe zespoły uczniów klas IV-VI, reprezentujące szkoły podstawowe z terenu powiatu dzierżoniowskiego uczyły się trudnej umiejętności lepienia pierogów ruskich. Każdy zespół przywiózł konieczne produkty, natomiast sprzęt gospodarstwa domowego zapewnili organizatorzy.

Nad każdą grupą pieczę "metodyczną" miała opiekunka - pani z Koła Gospodyń Wiejskich, która wspierała uczniów fachową radą i pokazem. Nie tylko jednak dorośli przekazali swoją wiedzę na temat lepienia pierogów, lecz również dzieci zdradzały tajemnice kulinarne swoich babć dotyczące np. aromatyzowania liściem laurowym cebulki do farszu. Z wielkiej liczby ulepionych pierogów tylko 5 "zginęło" (uległo rozgotowaniu), co dowodzi wielkich kucharskich umiejętności zarówno tych młodszych, jak i nieco starszych uczestników warsztatów.

Po części praktycznej nastąpiła degustacja ugotowanych pierogów, w której udział wzięli wszyscy uczestnicy, opiekunowie oraz zaproszeni goście.

Warsztaty swoją obecnością uświetnili:

• wójt gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski,
  • zastępca wójta Jolanta Zarzeka,
  • radna Rady Gminy Dzierżoniów Edyta Mulka-Gonera,
  • dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bielawie Bożena Karasek,
  • ks. proboszcz Zdzisław Pienio

Na zakończenie warsztatów wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe stojaki na długopisy - oczywiście w kształcie pieroga. Pomysłodawcą i koordynatorem warsztatów, czuwającym nad całym przedsięwzięciem była Dorota Furtak, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku. Warsztaty pokazały po raz kolejny, że nasi seniorzy to ogromna skarbnica wiedzy i umiejętności, z której możemy czerpać pełnymi garściami.

A jakie humory mieli uczestnicy imprezy oceńcie sami.

Pierogi lepić każdy może a jak  coś, to babcia mi pomoże  Pierogi lepić każdy może a jak  coś, to babcia mi pomoże  Pierogi lepić każdy może a jak  coś, to babcia mi pomoże  Pierogi lepić każdy może a jak  coś, to babcia mi pomoże  Pierogi lepić każdy może a jak  coś, to babcia mi pomoże  Pierogi lepić każdy może a jak  coś, to babcia mi pomoże  Pierogi lepić każdy może a jak  coś, to babcia mi pomoże  Pierogi lepić każdy może a jak  coś, to babcia mi pomoże