Strona główna

...Kopernik poruszył Ziemię, a UNICEF porusza serca w Ostroszowicach...

motto

AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2013-03-06

...Kopernik poruszył Ziemię, a UNICEF porusza serca w Ostroszowicach...

aktualności Gmina Dzierżoniów

Wtorkowe zamglone popołudnie 26 lutego 2013r. było bardzo gorące. Stało się tak za sprawą uczniów i nauczycielek Joanny Fedko i Moniki Kossakowskiej ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ostroszowicach.

W tym dniu odbyła się uroczystość poświęcona patronowi szkoły oraz finał akcji UNICEF pn. "Wszystkie kolory świata" połączone wspólnym hasłem: "Kopernik poruszył Ziemię, a UNICEF porusza serca". Uczniowie klas IV i VI przygotowani pod kierunkiem Joanny Fedko i Moniki Kossakowskiej przedstawili inscenizację przybliżającą niezwykłą sylwetkę wielkiego naukowca, a dzieci klas młodszych wykonały program artystyczny poświęcony organizacji UNICEF, poprzedzony prezentacją multimedialną o trudnej sytuacji dzieci mieszkających w krajach Afryki.

W akcji "Wszystkie Kolory Świata" wzięło udział 25 uczniów z klas I - VI , którzy uszyli laleczki przedstawiające różne rasy i narodowości. Poziom wykonanych laleczek i zainteresowanie akcją przerosło nasze oczekiwania. Dzieci prześcigały się w pomysłach, a ich rodzice i dziadkowie wykazali ogromne zaangażowanie i wsparcie. Oczy cieszyły zarówno tradycyjne Krakowianki, jak i Eskimoski, Japonki, Chinki, Murzynki czy Indianki. Frekwencja była wspaniała, całą salę zapełnili uczniowie, ich rodziny oraz mieszkańcy Ostroszowic i okolicznych miejscowości. Na uroczystość stawili się także zaproszeni goście z Urzędu Gminy, sąsiadujących sołectw oraz radni gminy Dzierżoniów. Uroczystość wsparli wszyscy nauczyciele placówki. W programie artystycznym pojawiły się piosenki z repertuaru Majki Jeżowskiej oraz wiersze o dzieciach z różnych stron świata. Podczas imprezy zostały też ogłoszone wyniki dwóch konkursów. W szkolnym konkursie na portret Mikołaja Kopernika I miejsce zdobyła Aleksandra Ferenc z kl. II, drugie miejsce przypadło Damianowi Hameli z kl. V, a trzecie Magdalenie Kolasie również z kl. V. W konkursie poprzedzonym ogólnoszkolnym plebiscytem na najbardziej oryginalną laleczkę znowu bezkonkurencyjna okazała się Aleksandra Ferenc z kl. II, na drugim miejscu znalazła się Oliwia Łuka z kl. VI, a trzecie miejsce przypadło Natalii Wójcik z kl. V. Pomiędzy poszczególnymi punktami programu artystycznego odbywała się licytacja laleczek prowadzona przez nauczycielki Alicję Najwer i Iwonę Cebulską. Zebrana kwota 1070 zł okazała się większa od spodziewanej. Była to wspaniała niespodzianka i godne uwieńczeniem naszych wysiłków. Cała suma została przekazana na konto UNICEF, a według szacunków pozwoli ona na pomoc dla ponad 100 dzieci zagrożonych śmiercią z powodu ciężkiego niedożywienia oraz zaszczepienie ich przeciwko chorobom zakaźnym.

Okazuje się, że można robić wielkie i ważne rzeczy w bardzo prosty i radosny sposób. W akcję "Wszystkie kolory świata" zaangażowały się nie tylko dzieci, ale również ich rodzice, dziadkowie i opiekunowie. Była to doskonała okazja, aby nauczyć nasze pociechy otwartości i tolerancji dla innych. Liczymy na kolejną edycję tej akcji w przyszłym roku.

Kopernik poruszył Ziemię, a UNICEF porusza serca  w Ostroszowicach

Kopernik poruszył Ziemię, a UNICEF porusza serca  w Ostroszowicach
powrót do poprzedniej strony