2013-01-23

Nowe trasy biegowe w Górach Sowich

"Stowarzyszenie Turystyczne Gmin Gór Sowich", w skład którego wchodzą gminy: Bielawa, gmina wiejska Dzierżoniów, gmina wiejska Nowa Ruda, Pieszyce, Stoszowice oraz Walim wykonało kolejny etap działań na rzecz rozwoju turystyki na obszarze Gór Sowich.

Po zakończeniu realizacji dużego projektu promocyjnego pn. "Góry Sowie - dziedzictwo wielokulturowej historii dolnego Śląska - kampania promocyjno - informacyjna" oraz kompleksowym odnowieniu 172 km szlaków turystycznych i "uzbrojeniu" ich w nowe tablice informacyjne i kierunkowe, Stowarzyszenie, jako jedyne, dostrzegło problemy turystów którzy chcą uprawiać narciarstwo biegowe w naszych górach. Dlatego też w porozumieniu z Nadleśnictwami: Świdnica, Jugów oraz Bardo, Stowarzyszenie wytyczyło 5 tras terenowych, na których można uprawiać narciarstwo biegowe. Teren został oznakowany według obowiązujących zasad PTTK przez licencjonowanego znakarza Mirosława Gondkowskiego. Dodatkowo na trasach zmontowano tabliczki kierunkowe, znaki dotyczące utrzymania śladów oraz duże tablice informacyjne, na których prezentowane są: przebieg tras, ich długość, wysokość n.p.m. oraz przewyższenia na trasach. Stowarzyszenie wydało także materiały promocyjne (ulotka w formacie A4-DL) dostępne na terenach gmin członkowskich i obiektach branży turystycznej na terenie Gór Sowich.

Wykaz tras:

• Trasa nr 1 - Trasa "Bielawa" - Leśny Dworek - Przełęcz Jugowska - 5,5 km
  • Trasa nr 2 - Trasa "Wokół Niedźwiedziej Skały" - Przełęcz Jugowska - Kozie Siodło - Przełęcz Jugowska - 5,3 km
  • Trasa nr 3 - Trasa "Sowa" - Kozie Siodło - Schronisko "Sowa" - 2,2 km
  • Trasa nr 4 - Trasa "Muflon" - Fort Donżon - Przełęcz Gołębia - Fort Donżon - 8 km
  • Trasa nr 5 - Trasa "Salamandra" - wokół Fortu Ostróg - 2,2 km

W wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego wyłoniona została również firma, która jest odpowiedzialna za utrzymanie tras biegowych sezonie 2012/2013. Trasy będą utrzymywane przez STGGS w terminie od 15.12.2012 do 03.03.2013 roku. Ratrakowanie i położenie śladu będzie wykonywane przynajmniej 2 razy w tygodniu (poniedziałek, piątek), jak również wtedy, gdy warunki pogodowe będą do tego zmuszały np. po intensywnych opadach śniegu.

Wszelkich informacji na temat tras udziela Biuro Stowarzyszenia Turystycznego Gmin Gór Sowich.

Kontakt:
ul. Wolności 24, 58-260 Bielawa,