2012-12-27

Budżet na rok 2013 uchwalony

W przedświąteczny czwartek 20 grudnia 2012r. w sali wiejskiej w Mościsku odbyła się XXX Sesja Rady Gminy Dzierżoniów. W obradach Sesji udział wzięli: Marian Kowal Członek Zarządu Powiatu Dzierżoniowskiego, Mariusz Pach Zastępca Burmistrza Bielawy, Piotr Furtak Prezes ZGPD-7, kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych, kierownicy referatów Urzędu Gminy, a także sołtysi z terenu gminy.

W pierwszej części obrad radni wysłuchali wystąpienia Zastępcy Burmistrza Bielawy, który omówił projekt rozwoju transportu publicznego na terenie Powiatu Dzierżoniowskiego poprzez zakup i montaż centralnego systemu sterowania ruchem, dystrybucji biletów, informacji oraz monitoringu. Rada Gminy wyraziła zainteresowanie przystąpieniem i realizacją tego projektu na terenie gminy Dzierżoniów.

Jednak głównym punktem obrad było głosowanie projektów uchwał w sprawie przyjęcia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Dzierżoniów na lata 2013-2025 oraz uchwalenia budżetu Gminy Dzierżoniów na rok 2013. Po wysłuchaniu opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu oraz stanowiska Komisji Budżetu i Finansów Rady Gminy Dzierżoniów, radni w głosowaniu w/w uchwały przyjęli jednogłośnie. W dalszej części obrad Rada Gminy przyjęła także uchwały w sprawach:

• zmian w statucie Związku Gmin Powiatu Dzierżoniowskiego ZGPD-7 - Prezes Zarządu Związku ZGPD-7,
  • regulaminu czystości i porządku na terenie Gminy Dzierżoniów,
  • szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
  • metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki takiej opłaty,
  • terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
  • wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości,
  • górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych ,
  • wymagań, jakie powinien spełnić przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych,
  • uchwalenia "Założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Gminy Wiejskiej Dzierżoniów",
  • podziału gminy Dzierżoniów na stałe obwody głosowania,
  • wydatków, które nie wygasają z upływem 2012 roku,
  • zmian w budżecie Gminy Dzierżoniów na rok 2012,
  • zmiany Uchwały Nr XXIX/223/12 z dnia 29 listopada 2012r. w sprawie przejęcia od Powiatu Dzierżoniowskiego zadania polegającego na budowie chodnika we wsi Tuszyn i współfinansowania tego zadania,
  • zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Tuszyn,
  • uchylenia Uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Dzierżoniów,
  • uchylenia Uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części gminy Dzierżoniów - obręb Książnica,
  • planu pracy Rady Gminy Dzierżoniów na rok 2013,
  • zniesienia formy ochrony przyrody z drzewa ustanowionego za pomnik przyrody.

Po obradach Sesji radni oraz goście wizytowali budowę Centrum Biblioteczno-Kulturalnego wraz z zapleczem sportowym i remizą OSP w Mościsku. Już wkrótce Biblioteka Publiczna przeprowadzi się do nowych pomieszczeń a społeczność lokalna i gminna wzbogaci się o nową salę i pomieszczenia dla organizacji społecznych działających w Mościsku. Po powrocie na salę wiejską odbyła się miła uroczystość. Z rąk naszych władz kolejne gratulacje oraz kwiaty za zdobycie tytułu "Wolontariusza Roku 2012" otrzymała Edyta Mulka-Gonera, a Jolanta Pindera za wyróżnienie w tym samym konkursie. Dzięki takim osobom jak Panie Edyta i Jolanta nasz gminny kawałek świata staje się lepszy.

Następnie wszystkich zebranych w świąteczny nastrój wprowadziły jasełka przygotowane i przedstawione przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku pod kierownictwem Pani Henryki Latacz. Po przedstawieniu wszyscy obecni zostali zaproszeni przez panie z Koła Gospodyń Domowych na spotkanie, gdzie przy stole wigilijnym była chwila aby podzielić się opłatkiem, złożyć sobie życzenia i spróbować wyśmienitych potraw wigilijnych. Na zakończenie spotkania Przewodniczący Rady Gminy Grzegorz Powązka oraz Wójt Marek Chmielewski złożyli wszystkim mieszkańcom gminy najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne.

Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie tej wyjątkowej sesji serdecznie dziękujemy.

Budżet na rok 2013 uchwalonyBudżet na rok 2013 uchwalonyBudżet na rok 2013 uchwalonyBudżet na rok 2013 uchwalonyBudżet na rok 2013 uchwalony