Sukces gminy Dzierżoniów w konkursie o nagrodę Pary Prezydenckiej "Dobry Klimat dla Rodziny"

2012-12-21

Konkurs "Dobry Klimat dla Rodziny" zainaugurowała Para Prezydencka w maju 2012r. Celem konkursu jest wyróżnienie i promowanie samorządów lokalnych, które kreują otoczenie sprzyjające dobremu funkcjonowaniu rodzin.

Określono 3 kategorie konkursowe:

• Inicjatywy międzypokoleniowe
  • Wsparcie dla rodzin w opiece i edukacji najmłodszych dzieci
  • Kategoria otwarta: Dobry klimat dla rodziny

Gmina Dzierżoniów w kategorii "Inicjatywy międzypokoleniowe" złożyła wniosek konkursowy pt. "Mosty Międzypokoleniowe - inicjatywy na terenie gminy Dzierżoniów służące aktywizacji osób starszych przy udziale dzieci i młodzieży". We wniosku opisano niektóre działania organizacji pozarządowych z terenu gminy, służące wzmacnianiu więzi międzypokoleniowych. Tego typu działań na terenie gminy jest wiele, ale z powodu narzuconych ograniczeń we wniosku konkursowym opisano tylko niektóre:

• Mościsko - "Jak cudne są wspomnienia... - seniorzy tworzą kroniki Mościska", "Za horyzontem Mościska", "Pierogarnia", "Klub kolorowej rabatki"
  • Piława Dolna - "Klub integracji międzypokoleniowej", "Klub ciekawych świata", "Biesiadowanie pod piławskimi gwiazdami"
  • Uciechów - "Jesienne uciechy", "Uciechowskie ziarenka na wakacjach".

Podczas świątecznego spotkania Pary Prezydenckiej z Rodzinami w środę 19 grudnia w Pałacu Prezydenckim zostały ogłoszone nominacje w konkursie. Na zaproszenie Prezydenta Bronisława Komorowskiego w spotkaniu uczestniczył wójt gminy Dzierżoniów - Marek Chmielewski. Kapituła pod przewodnictwem Ireny Wóycickiej- Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta spośród 250 inicjatyw wyłoniła po 5 nominowanych do Nagrody Pary Prezydenckiej w każdej z kategorii. Wśród nominowanych w kategorii "Inicjatywy międzypokoleniowe" obok Dąbrowy Górniczej, Gdańska, Lublina i Opola znalazła się gmina Dzierżoniów.

To dla nas wielki zaszczyt. Ta nominacja to duże wyróżnienie przede wszystkim dla organizatorów opisanych we wniosku działań, ale również dla wszystkich lokalnych liderów budujących "mosty międzypokoleniowe". Gratulujemy i dziękujemy. Bez pracy wielu aktywnych ludzi w terenie nie byłoby tego sukcesu. W maju 2013r. spośród nominowanych zostaną wybrani laureaci. Dokona tego Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej z Małżonką.

Gratulujemy serdecznie miastu Dzierżoniów, które także zostało nominowane w kategorii "Dobry klimat dla rodziny".

Projekt: W ramach projektu: Projekt: