2007-09-06

Internet w gminach

Z inicjatywy wójta gminy Dzierżoniów Marka Chmielewskiego, w środę 5 września w Sali Narad Powiatu, miało miejsce spotkanie przedstawicieli ponad 20 gmin z terenu 5 powiatów (powiat dzierżoniowski, świdnicki, ząbkowicki, strzeliński, wrocławski).

Spotkanie miało na celu zapoznanie się z najnowszymi technologiami dostępu do Internetu i wspólnego działania w celu założenia Internetu w gminach wiejskich. Na spotkanie przybył wiceprzewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego Stanisław Jurcewicz.

Spotkanie otworzyło wystąpienie pełnomocnika marszałka ds. wdrażania technologii informacyjnych - Sławomira Janukowicza, który przedstawił możliwości rozwiązania tego problemu z perspektywy województwa.

Następnie głos zabrał przedstawiciel firmy realizującej projekt wdrażania Internetu radiowego z Płocka. Ofertę sprzętu w technologii radiowej WIMAX, przedstawiła firma Alcatel - Lucent z Warszawy. Stronę operatora reprezentowała Telekomunikacja Polska S.A.. Na koniec propozycję współpracy z gminą Stoszowice złożył wójt gminy Marek Janikowski. W efekcie spotkania i dyskusji postanowiono spotkać się w grupach roboczych w poszczególnych powiatach i wybrać najlepsze rozwiązania w celu zapewnienia mieszkańcom dostępu do Internetu.