Czy świat stawonogów może być ciekawy dla gimnazjalistów?

2012-10-19

Czy świat stawonogów może być ciekawy dla gimnazjalistów?

Oczywiście! Przekonali się o tym uczniowie Gimnazjum Gminnego w Dzierżoniowie, którzy w października 2012 roku uczestniczyli w zajęciach prowadzonych w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Dzierżoniowie. Gimnazjaliści wysłuchali wykładu Pana Daniela Nowaka, nauczyciela I Liceum Ogólnokształcącego w Dzierżoniowie pt. "Tajemniczy świat stawonogów".

Zajęcia podzielone były na kilka części. Oprócz krótkiego wykładu na temat grupy stawonogów i ich cech charakterystycznych, uczniowie, przede wszystkim, zdobywali wiedzę praktycznie. Gimnazjaliści pracowali z mikroskopami i innymi przyrządami badawczymi. Za pomocą tych urządzeń oglądali np. głowę komara, pancerz muchy czy pająka, i samodzielnie preparowali poszczególne części ciała niektórych stawonogów i przy pomocy przyrządów optycznych określali ich cechy osobnicze.

Świat stawonogów nie jest już tak "tajemniczy" dla uczniów Gimnazjum Gminnego, a wśród uczestników zajęć znacznie wzrosło zainteresowanie biologią. Prowadzący niezwykle ciekawie i zabawnie przedstawił temat. Część badawcza była dla większości nowością. Gimnazjaliści wyrazili chęć uczestniczenia w podobnych zajęciach ponownie, a prowadzący obiecał, ze kolejnym razem również ich zaprosi, bo grupa sumiennie pracowała na zajęciach i wykazywała zainteresowanie tematem.

Czy świat stawonogów może być ciekawy dla gimnazjalistów? Czy świat stawonogów może być ciekawy dla gimnazjalistów? Czy świat stawonogów może być ciekawy dla gimnazjalistów? Czy świat stawonogów może być ciekawy dla gimnazjalistów?