2012-09-12

Dożynki Dolnośląskie - Dzierżoniów 2012

Słoneczna niedziela 9 września 2012r. zgromadziła w Dzierżoniowie mieszkańców województwa dolnośląskiego na obchodach rolniczego Święta Plonów.

Ta jedyna i wyjątkowa uroczystość rozpoczęła się uroczystą Mszą św. w kościele p.w. Maryi Matki Kościoła, której przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Ignacy Dec. Dożynki swoją obecnością zaszczycili również:

• Jan Lityński - reprezentujący kancelarię Prezydenta RP,
  • Parlamentarzyści,
  • Aleksander Marek Skorupa - Wojewoda Dolnośląski,
  • Rafał Jurkowlaniec - Marszałek Województwa Dolnośląskiego,
  • Członkowie Zarządu Województwa Dolnośląskiego,
  • Radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz innych województw,
  • Prezydenci miast, Starostowie, Burmistrzowie i Wójtowie,
  • Przedstawiciele instytucji i organizacji wspierających rolnictwo,
  • Przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego,
  • Reprezentacje służb mundurowych,

ale przede wszystkim grupy wieńcowe reprezentujące dolnośląskie powiaty i sołectwa Gminy Dzierżoniów oraz licznie przybyli mieszkańcy miasta i gminy Dzierżoniów.

Tuż po Mszy św. barwny korowód dożynkowy prowadzony przez starostów tegorocznych Dożynek, panią Sylwię Ostrowską i pana Helmuta Scheibel oraz roztańczone i rozśpiewane zespoły "Ślęzanie", "Pojana" oraz "Poloneziaki" zawitał na Stadion Miejski przy ulicy Wrocławskiej. Tam rozpoczęły się obrzędy dożynkowe. Starostowie Dożynek, a po nich wszystkie delegacje wieńcowe, przekazały na ręce Księdza Biskupa, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Burmistrza Dzierżoniowa oraz Wójta Gminy Dzierżoniów dożynkowe chleby upieczone z tegorocznego ziarna oraz dokonały prezentacji specjalnie przygotowanych wieńców dożynkowych.

Licznie przybywający goście mieli okazję obejrzeć wystawy miedzy innymi: produktów lokalnych, miodów, rękodzieła ludowego i sprzętu rolniczego, stoiska instytucji wspierających rolnictwo oraz sponsorów - wszystkie przygotowane specjalnie na tę okazję. Równolegle prowadzony był konkurs na najpiękniejszy wieniec Dożynek Dolnośląskich. Jury konkursowe, na cele z Kierownikiem Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu panią Elżbietą Berndt za najpiękniejszy uznało wieniec reprezentujący Powiat Bolesławiecki, który przygotowali mieszkańcy wsi Kraśnik Dolny. Wieniec ten będzie reprezentował Województwo Dolnośląskie na Dożynkach Prezydenckich w Spale. Wieniec Powiatu Dzierżoniowskiego przygotowany przez mieszkańców Piławy Dolnej zajął II miejsce (piławski wieniec zwyciężył w konkursie Powiatu Dzierżoniowskiego). Wyróżnienie w konkursie wieńcowym i nagrodę dodatkową w postaci wyjazdu do Brukseli ufundowaną przez Europosłankę Lidię Geringer de Oedenberg otrzymała reprezentacja powiatu Kłodzkiego. Nagrody Delegacjom Wieńcowym ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wręczał Członek Zarządu Województwa Włodzimierz Chlebosz w towarzystwie Przewodniczącej Komisji Konkursowej.

Ważnym wydarzeniem rolniczego święta było także wręczenie odznaczeń "Zasłużony Dla Rolnictwa" przyznanych decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W jego imieniu odznaczenia wręczali Wojewoda Dolnośląski Aleksander Marek Skorupa i Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Włodzimierz Chlebosz, a otrzymali je między innymi mieszkańcy naszej gminy: Edyta Mulka-Gonera, Piotr Samołyk, Mieczysław Stasieńko, Piotr Kossakowski, Stanisław Dziagacz, a także Marek Chmielewski Wójt Gminy Dzierżoniów.

Bezpośrednio po wręczeniu odznaczeń odbyło się Misterium Chleba. Tradycyjnie Biskup Świdnicki oraz władze Województwa Dolnośląskiego, Miasta i Gminy Dzierżoniów oraz zaproszeni goście podzielili się chlebem z tegorocznego zboża z licznie zgromadzoną publicznością. Piękne chleby dożynkowe trafiły natomiast na stoisko promocyjne Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowy, gdzie wzmocniły sprzedaż "cegiełek" na rzecz tworzenia Zakładu Aktywności Zawodowej dla Osób Niepełnosprawnych.

Biesiadę Dożynkową rozpoczęły występy zespołów folklorystycznych, którą poprowadził Kabaret "Biesiada Polska" Od tej pory scena i podest należały do zespołów: "Ślężanie", "Pojana", "Poloneziaki", "Cord" , "Con Moto", "Macieje", "Uciecho-Wianki", "Katarzynki", "Krotoszanie" i "Canon". Tańce i utwory muzyczne przygotowane zostały specjalnie i świetnie wpisały się w konwencję i atmosferę tego rolniczego święta.

Nieco po godzinie 20:00 rozpoczął się koncert gwiazdy wieczoru, zespołu "Golec uOrkiestra". Publiczność szalała pod sceną a liderzy zespołu dali z siebie wszystko, aby fani na długo zapamiętali ten wieczór. Po zakończeniu koncertu odbył się pokaz sztucznych ogni a tuż po nim trwająca do późnych godzin nocnych "Zabawa pod gwiazdami".

Organizatorami wspaniałych i niepowtarzalnych tegorocznych Dożynek Dolnośląskich byli: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Gmina Dzierżoniów i Miasto Dzierżoniów.

Jednocześnie serdeczne podziękowania składamy wszystkim instytucjom i firmom wspierającym tę imprezę:

• Piast catering,
  • Wesołe Miasteczko,
  • Bank Zachodni WBK,
  • Dolnośląskie Surowce Skalne,
  • Bank BGŻ,
  • PZU,
  • Zakład Usług Komunalnych Tadeusz Drozdowski,
  • Dzierżoniowska Grupa Producentów Nasion Zbóż,
  • PHU TRAVER Waldemar Gąsiorowski,
  • Bank Spółdzielczy w Dzierżoniowie,
  • Drukarnia Wydawnictwo Edytor,
  • AGROHANDEL,
  • PKS Świdnica,
  • Agencja Rynku Rolnego,
  • Stacja Kontroli Pojazdów Rafał Kasprowicz,
  • GALMA Dzierżoniów,
  • "PETROL" Kąty Wrocławskie,
  • Frankonia POLAND Dzierżoniów.