2012-05-28

Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich

W ramach ogólnopolskiej kampanii "Zachowaj trzeźwy umysł" w dniu 25 maja 2012r. w Książnicy, po raz piąty odbyła się impreza pn. "Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich" pod patronatem Przewodniczącego Rady Gminy Grzegorza Powązki i Wójta Gminy Dzierżoniów Marka Chmielewskiego.

W bieżącym roku szkolnym hasłem przewodnim kampanii dla uczniów szkół podstawowych jest "Wiesz-potrafisz", a dla młodzieży gimnazjalnej "Wierzę w siebie - odrzucam nałogi". Coroczne spotkania dzieci i młodzieży mają za zadanie zwiększenie świadomości i poszerzenie wiedzy o wpływie używek na organizm człowieka oraz stworzenie bazy różnorodnych pomysłów na zdrowy tryb życia.

Impreza, jak co roku, odbywała się dwutorowo. Uczniowie szkół podstawowych na placu sportowo-rekreacyjnym w Książnicy rywalizowali w I Drużynowym Wieloboju Lekkoatletycznym o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Dzierżoniów, a gimnazjaliści w rajdzie turystycznym o Puchar Wójta Gminy. Przed wyjściem w góry leśniczy Nadleśnictwa Miękinia Krzysztof Szydłowski opowiedział gimnazjalistom o różnorodności i bogactwie roślinności Ślężańskiego Parku Krajobrazowego wpisanego do sieci NATURA 2000. Natomiast ksiądz proboszcz Stanisław Olszowy przedstawił historię Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Kiełczynie. Następnie gimnazjaliści z Sobótki i Dzierżoniowa przemierzyli szlak Kiełczyn - Szczytna, z zejściem do Książnicy. W wyznaczonych punktach kontrolnych rozwiązywali testy ze znajomości historii naszej ziemi, udzielania pierwszej pomocy i wiedzy przyrodniczo - ekologicznej. Ponadto każda drużyna gimnazjum musiała wykazać się inwencją twórczą, humorem i talentem muzycznym układając, piosenkę na temat walorów i atrakcyjności ziemi dzierżoniowskiej.

Równocześnie na pięknym placu sportowo- rekreacyjnym w Książnicy uczniowie klas IV - VI gminnych placówek oświatowych i Szkoły Podstawowej w Grodziszczu brali udział w różnorodnych zawodach sportowych. Rywalizacja wśród uczniów była bardzo zacięta i emocjonująca. Zawody sportowe i Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Dzierżoniów zdobyła drużyna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Tuszynie, III miejsce Szkoła Podstawowa w Grodziszczu, IV Szkoła Podstawowa w Ostroszowicach i V miejsce Szkoła Podstawowa w Piławie Dolnej.

Rywalizację wśród gimnazjalistów i Puchar Wójta Gminy wygrała drużyna "Pozytywnie Zakręceni" z Gimnazjum Gminnego w Dzierżoniowie pokonując drużyny "Słowianki" i "Słowianie" reprezentujące Gimnazjum Gminne z Sobótki. Impreza zakończyła się wspólnym pieczeniem kiełbasek i na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników. V Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich były podsumowaniem działań profilaktycznych prowadzonych w gminnych placówkach oświatowych w bieżącym roku szkolnym.

Organizatorzy serdecznie dziękują sędziom zawodów, opiekunom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie imprezy.