LGD Kraina Wzgórz Trzebnickich

2012-04-24

LGD Kraina Wzgórz Trzebnickich
z wizytą w gminie Dzierżoniów

Lokalni liderzy z Lokalnej Grupy Działania "Kraina Wzgórz Trzebnickich" w dniu 20.04.2012r odwiedzili Mościsko i Ostroszowice w gminie Dzierżoniów. Wizyta miała na celu zaprezentowanie najlepszych projektów zrealizowanych przez społeczność lokalną oraz wymianę doświadczeń i dobrych praktyk.

Goście najpierw odwiedzili Mościsko, gdzie przywitani zostali przez sołtysa Danutę Martowłos oraz przewodniczącego Rady Gminy Dzierżoniów - Grzegorza Powązkę. Duże wrażenie wywarło malowidło ścienne na wjeździe do Mościska, które powstało dla uczczenia tytułu "Najpiękniejszej Wsi Dolnośląskiej". Na sali wiejskiej gości przywitała grupa sześciolatków, która wykonała wspaniały układ taneczny. W części merytorycznej o "Odnowie wsi w gminie Dzierżoniów" opowiedziała zastępca wójta Jolanta Zarzeka, a następnie Edyta Mulka-Gonera przedstawiła działalność na wsi w roku 2011 i 2012. Mieszkańcy Mościska zrealizowali w 2011r. 45 projektów i w podobnym tempie wystartowali w 2012 roku. Na szczególną uwagę zasługuje projekt "Remont wieży kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela", o wartości ponad 200 tys. zł, który zrealizowali mieszkańcy, reprezentując parafię. Następnie liderzy LGD zwiedzili centrum wsi, w tym Izbę Pamięci oraz teren stawów przy ul. Kolejowej, gdzie realizowany jest projekt "Staw pod złotą rybką".

W Ostroszowicach naszym gościom towarzyszył wójt Marek Chmielewski. Spacer po wsi rozpoczął się od odwiedzenia funkcjonującego od 2011r. przedszkola, wybudowanego z dofinansowaniem z RPO WD. Następnie wizytowano kościół i teren wokół, gdzie siłami mieszkańców położono kostkę granitową. Grupa odwiedziła także filię Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów, gdzie można było przekonać się, że biblioteka na wsi to nie tylko miejsce wypożyczania książek, ale "centrum" realizacji wielu innowacyjnych projektów, o których opowiedziała, ceniona przez mieszkańców Ostroszowic, bibliotekarka Maria Kirkiewicz. Duże wrażenie zrobił występ Daniela Szachniewicza, który dla naszych gości brawurowo wykonał kilka piosenek. Na sali wiejskiej prezes "Stowarzyszenia Przyjaciół Gór Sowich" pani Ewa Żuchowska-Toboła zaprezentowała projektowy dorobek działających na wsi organizacji. Na zakończenie wizyty popis kabaretowych zdolności dały mieszkanki Ostroszowic.

Wizyty studyjne mają wielką wartość. Uczestnicy wzajemnie inspirują się do działania, wymieniają poglądy, a przede wszystkim poznają się i tworzą wielką rodzinę "odnowy wsi". Tak właśnie było w Mościsku i Ostroszowicach. Podzieliliśmy się naszymi doświadczeniami i sukcesami, ale także naszymi lokalnymi smakołykami. Pierogi w Mościsku oraz Chleb spod Czeszki i Babuleńka - to sztandarowe potrawy, przy których goście i gospodarze zacieśniali przyjacielskie więzy.