Gmina Dzierżoniów na prezentacjach stołów wielkanocnych w Marcinowicach

2012-04-02

Gmina Dzierżoniów na prezentacjach stołów wielkanocnych w Marcinowicach

W Niedzielę Palmową 1 kwietnia 2012r. w hali sportowej Zespołu Szkół w Marcinowicach odbył się konkurs pn. "Tradycje Stołu Wielkanocnego" pod patronatem Waldemara Pawlaka - Wiceprezesa Rady Ministrów reprezentowanego na konkursie przez Sekretarza Stanu Ilonę Antoniszyn - Klik.

Konkurs jest wspaniałym wprowadzeniem w największe i zarazem najważniejsze święta chrześcijańskie, pełne symboli i polskich tradycji. Swoim zasięgiem obejmuje region Ziemi Świdnickiej, Stowarzyszenia Gmin Ślężańskich oraz partnerskie powiaty: łowicki, kartuski i nowotarski. W tegorocznych prezentacjach uczestniczyła również liczna delegacja z zaprzyjaźnionego czeskiego miasta Jićin z bajkowymi postaciami Hanką i Rumcajsem. Impreza miała charakter konkursu polegającego na przygotowaniu przez uczestników stołu wielkanocnego z pięknym nakryciem i tradycyjnymi potrawami oraz opisem jednej potrawy do prezentacji słownej. W roku bieżącym obejrzeliśmy 41 stołów. Gminę Dzierżoniów na czele z Wójtem Markiem Chmielewskim i Zastępcą Wójta Jolantą Zarzeką reprezentowały Panie z: Koła Gospodyń Wiejskich Owiesno, Koła Gospodyń Wiejskich "Niezapominajki" z Włók, Koła Gospodyń Domowych "Mostowianki" z Mościska i Stowarzyszenia "Uciechów - Moja Wieś" z Uciechowa. Prezentacja naszych stołów wielkanocnych przeplatana była demonstracją słowną i muzyczną oryginalnych potraw takich jak: uciechowskie kukuryku, pasztet z żurawiną w kogucie, zupa chrzanowa i filety z kurczaka zawijane w szynce.

Największym atutem tego święta jest fakt, że udział w nim biorą rodzice i dzieci, dziadkowie i wnuki. Gościnne progi hali sportowej w Marcinowicach mieniły się barwami bajecznie kolorowych palm, kunsztownie wykonanych pisanek i kraszanek, stoły kusiły wspaniałymi zastawami, zapachami i dekoracją.

Na scenie odbywał się wspaniały koncert zespołów folklorystycznych z Łowicza, Ludźmierza, Rogowa Sobóckiego, Pogorzały, Lutomi Górnej, Sobótki i Marcinowic. Oryginalnie i kunsztownie przygotowane stoły wielkanocne wprawiały w zachwyt zaproszonych gości i wszystkich zwiedzających. Specjalnie powołane jury starało się wyłonić szczególnie wyjątkowy stół, który zachwyca zarówno niepowtarzalnym nakryciem jak i smacznymi, tradycyjnymi potrawami. Tak jak w latach poprzednich tak i tym razem okazało się, że wszystkie prezentacje należały do tych wyjątkowych i niepowtarzalnych, ponieważ trudno ocenić smak, wybrać regionalne dodatki i przyznać kolejne miejsca recepturom skrywanym i kultywowanym w wielu domach od pokoleń. Całość tegorocznych prezentacji zakończyła się wręczeniem uczestnikom wspaniałych nagród i wspólną degustacją świątecznych smakołyków.