Dzień Papieski 2011 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II

2011-11-21

Dzień Papieski 2011 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II

Październik jest dla uczniów Szkoły Podstawowej w Tuszynie miesiącem szczególnym. W te dni uczniowska brać wspomina postać swojego wielkiego Patrona. W całej Polsce Dzień Papieski obchodzony jest w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą 16 października dzień, w którym Polak zasiadł na tronie Stolicy Piotrowej.

Aby tradycji stało się zadość, również w tym roku nasi uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli w spotkaniu szkół noszących imię Wielkiego Polaka. Członkowie pocztu sztandarowego Angelika Wyruch, Weronika Halbert i Michał Mielnik, byli w tym dniu gośćmi Świdnickiej Kurii Arcybiskupiej i dumnie trzymali sztandar szkoły podczas uroczystej mszy św. odprawionej tego dnia w Katedrze Świdnickiej. Wielu wzruszeń dostarczył im również program artystyczny, który mieli okazję obejrzeć. Tuż po nim wysłuchali wspomnień o codziennym życiu Jana Pawła II, a przytoczył je gość specjalny ks.bp. Nowak który na spotkanie z młodzieżą przyjechał z Watykanu. Niedzielna wizyta w Świdnicy zakończyła się wspólnym zdjęciem i zaproszeniem do ponownych odwiedzin w roku przyszłym.

W poniedziałek 10 października uczniowie wszystkich klas mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat życia i pontyfikatu Jana Pawła II. Było to możliwe dzięki udziałowi w konkursie pt. Jan Paweł II Patron Najgodniejszy. Zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych zmierzą się w etapie gminnych tegoż konkursu, który odbędzie się już niebawem.

Najbardziej uroczystym dniem był jednak 14 października. Tego dnia w kościele w Tuszynie odbyła się msza św. z udziałem społeczności szkolnej i mieszkańców. Po jej zakończeniu uczniowie przeszli do szkoły, by tam podczas uroczystej akademii zaprezentować przygotowywany specjalnie na tę szczególną okazję program artystyczny pt.: Jan Paweł II - Człowiek Modlitwy.

Program przygotowany przez dzieci był bardzo zróżnicowany. Wszyscy pamiętamy uśmiech i poczucie humoru Jana Pawła II, który uśmiechnął się gdzieś tam w "górze" widząc taniec ludowy w wykonaniu maluchów oraz tuszyńskich raperów w utworze Lolek. Anegdoty i zabawne wydarzenia z życia Papieża poprzedziły pokaz slajdów dokumentujących Jego liczne wizyty duszpasterskie w najdalsze zakątki świata.

Przy dźwiękach utworu "Osiem błogosławieństw" zapłonęły znicze, zapanował nastrój zadumy i refleksji oraz wspomnienie włączenia Jana Pawła II w poczet błogosławionych.

Uroczysta akademia dobiegła końca. Miłym akcentem były kwiaty dla nauczycieli oraz słodki poczęstunek na finał obchodów Dnia Papieskiego - słynne kremówki, które i uczniowie i mieszkańcy nazywają już kremówkami tuszyńskimi.

Organizację i godny przebieg tych szczególnych dla szkolnej braci dni wzięły w tym roku na swoje barki pp. Gabriela Dzwolak, Elżbieta Sakowicz i Katarzyna Koselska.

wizyta w Kurii Biskupiejmaluchy nie zawiodły, odtańczyły ludowy taniec odważnie i ze swadą