Obchody Dnia Niepodległości w Tuszynie

2011-11-15

Obchody Dnia Niepodległości w Tuszynie

W wigilię obchodzonego 11 listopada Dnia Niepodległości, licznie zebrani mieszkańcy, goście i delegacje organizacji kombatanckich oraz placówek oświatowych z terenu Gminy Dzierżoniów uczestniczyli w uroczystych obchodach rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Rozpoczęły się one mszą św. w intencji Ojczyzny, odprawioną przez ks. Stanisława Olszowego w kościele w Tuszynie. Szczególnie podniosły charakter uroczystości nadał udział członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej 58 Pułku Piechoty pod dowództwem kpt. Rafała Koska oraz poczty sztandarowe organizacji kombatanckich oraz gminnych jednostek oświatowych.

Po mszy, uczestnicy uroczystości przeszli w ciszy i skupieniu pod obelisk i wysłuchali okolicznościowych przemówień Wójta Gminy Dzierżoniów Marka Chmielewskiego oraz Prezesa Gminnego Związku Kombatantów, Ludwika Skokunia. Następnie okolicznościowe wiązanki kwiatów złożyli: Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski i Przewodniczący Rady Gminy Dzierżoniów, Grzegorz Powązka, Zastępca Wójta Jolanta Zarzeka, Sekretarz Gminy Ryszard Brzeski, Burmistrz Dzierżoniowa Marek Piorun oraz Marian Kowal - członek Zarządu Powiatu Dzierżoniowskiego a także delegacje organizacji kombatanckich oraz placówek oświatowych. Refleksją, zadumą i płomieniami zniczy, bielą i czerwienią kwiatów, oddali hołd wszystkim poległym w walce o wolną i niepodległą Polskę. Zebrani uczestniczyli w Apelu Poległych przygotowanym przez kpt. Rafała Koska. Po oficjalnych uroczystościach goście zostali zaproszeni do obejrzenia montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Tuszynie.

Delegacja i poczet sztandarowy Gminnego Koła Kombatantów  i żołnierze Grupy Rekonstrukcji Historycznej 58 Pułku Piechoty.Uroczysta msza św. inaugurująca obchody Dnia Niepodległości.Okolicznościowe przemówienie wójta Gminy Dzierżoniów Marka Chmielewskiego.Do Apelu poległych i umęczonych wezwał kapitan Rafał Kosek.Biel i czerwień wiązanek w hołdzie poległym składają członkowie Gminnego Koła Kombatantów z prezesem Ludwikiem Skokuniem.Montaż słowno-muzyczny i lekcja wychowania patriotycznego przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Tuszynie.