2011-10-13

"Pyrlandia" w Mościsku

"Pyrlandia" w Mościsku ma już 5 lat i w tym roku odbyła się w niedzielne popołudnie 2 października, tradycyjnie nad stawem przy ul. Kolejowej. Tegoroczna polska złota jesień ozłociła ziemniaczane święto ciepłymi promieniami październikowego słońca.

Wielu gości z bliższej i dalszej okolicy postanowiło skorzystać z zaproszenia organizatorów i spróbować ziemniaczanych frykasów. Tego roku serwowano m.in.: rewelacyjną kartoflankę, rozmaite zapiekanki ziemniaczane, frytki, pyzy, placki ziemniaczane z sosem ziołowym, panierowane roladki ze szpinakiem i farszem pierogowym, niezrównane pierogi "ruskie", ziemniaki w mundurkach i z ogniska, a na amatorów dań mięsnych czekała pyszna karkówka i kiełbaski z grilla. Wszystkie dania na świeżym powietrzu smakowały wybornie i znikały z ziemniaczanych kramów w okamgnieniu. Ziemniaczana feta to rewelacyjny sposób na spędzenie miłego popołudnia w gronie najbliższych. Tegoroczne święto zorganizowane zostało w ramach kampanii "Postaw na rodzinę" a jego atrakcyjny przebieg był możliwy dzięki funduszom ze środków Gminy Dzierżoniów i Komisji ds. przeciwdziałania alkoholizmowi. Organizatorzy dbają, aby każdy gość znalazł coś ciekawego dla siebie i tuż po zakończeniu imprezy już tęsknił za następną.

Najmłodsi z zapałem walczyli o sportowe trofea w konkursach i zmaganiach zręcznościowych. Oferta zabawek i urządzeń była naprawdę imponująca. Dzieciarnia hasała po dmuchanych zamkach, uczyła się z powodzeniem chodzić na szczudłach, walczyła w wyrzucance-niespodziance, wprawiała w ruch kulę sferyczną zapewniając sobie i wszystkim obserwującym niezapomniane doznania i mnóstwo śmiechu. Wszystkim obecnym zaprezentowali się również strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej. W ich wykonaniu zobaczyć można było pokaz ratownictwa medycznego i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej a także, mrożącą krew w żyłach scenę rozcinania pojazdu i wydobywania z wnętrza ofiar wypadku. Pocięte auto było darem przekazanym na potrzeby imprezy przez pp. Lidię i Sylwestra Dudka, rodziców uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego i przyjaciół ziemniaczanego święta, którzy od pierwszej edycji imprezy zawsze służą pomocą i aktywnie włączają się w jej przygotowania. Ale nie tylko pp. Dudka nie szczędzą swego czasu i pracy. Rodzice i pracownicy szkoły bardzo dbają o poziom i markę każdego ziemniaczanego święta. W tym roku o transport ławek, stołów i wszelkich niezbędnych urządzeń zadbali m.in. panowie Piotr Sulikowski, Marcin Witowski i Grzegorz Powązka, który był także konferansjerem tegorocznej Pyrlandii. Plony z przydomowych ogródków przekazały panie: Wioletta Dysiewicz, Ewa Martowłos i Beata Witomska oraz Piotr Sulikowski. Dyrektor szkoły, p. Dorota Furtak składa serdeczne podziękowania rodzicom uczniów, radnym Gminy Dzierżoniów, paniom z Koła Gospodyń Domowych, p. sołtys Danucie Martowłos, Adrianowi Moczulskiemu i Krzysztofowi Buckiemu, odpowiedzialnym za oprawę muzyczną wszystkim pracownikom i nauczycielom, strażakom oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie tego rodzinnego festynu.

Bez życzliwej i bezinteresownej chęci pomocy, nie udałoby się zorganizować imprezy z takim rozmachem. Przyjemnością jest możliwość współpracy z tak oddanymi ludźmi, których zaszczytem dla nas jest nazywać Przyjaciółmi Szkoły, bo wiemy, że RAZEM możemy więcej i... mamy ochotę na więcej.

Pyrlandia w Mościsku Pyrlandia w Mościsku Pyrlandia w Mościsku Pyrlandia w Mościsku Pyrlandia w Mościsku