2011-10-11

Wybory - lekcja demokracji w ZSzP w Mościsku

Każdy z nas niejednokrotnie mógł się przekonać, że jedną z najtrudniejszych rzeczy w życiu i jednocześnie jedną z najważniejszych umiejętności jest "sztuka wyboru".

To od podejmowania przez nas codziennych decyzji zależy w ogromnym stopniu, jak toczy się nasze życie we wszystkich jego aspektach. Warto więc już od najwcześniejszych lat uczyć dzieci podejmowania decyzji i uświadamia, że każda z nich pociąga za sobą się różne konsekwencje.

Przed decyzją wyboru Samorządu Szkolnego stanęli uczniowie Z.Sz-P w Mościsku. Było to interesujące wydarzenie, gdyż zbiegło się ono z wyborami do parlamentu, jakie czekają pełnoletnich obywateli naszego kraju. Od pewnego czasu uczniowie poprzez media zetknęli się z podstawowymi pojęciami: "kampania wyborcza", "kandydat", "wybory" oraz z dylematami ich rodziców "na kogo i dlaczego oddać swój głos?".

W naszej szkole wybory stały się już tradycją: organizuje je co roku, przy współudziale p. dyrektor Doroty Furtak, opiekun samorządu szkolnego. Przygotowuje się urnę w kolorze naszych barw narodowych, karty do głosowania z nazwiskami uczniów oraz lokal wyborczy. Nad całością głosowania czuwa specjalnie wyłoniona spośród uczniów, 3-osobowa komisja wyborcza, której zadaniem jest m.in. przeliczenie głosów i podpisanie protokołu z przebiegu głosowania.

Uczniowie stanęli przed trudną sztuką wyboru - na kogo głosować - na koleżankę, kolegę, czy może na osobę, która jest kreatywna, ma dużo pomysłów związanych z działalnością samorządu, chęci do dodatkowej pracy i będzie godnie reprezentowała naszą szkolną społeczność.

W dniu 3 października 2011 r. na długiej przerwie każdy mógł poczuć się, jak prawdziwy wyborca i oddać swój głos na wybranego kandydata. Po przeliczeniu głosów w skład Samorządu Szkolnego weszli:

1. Piotr Sawko kl. VI
  2. Jakub Sulikowski kl. V
  3. Julita Krzyżak kl. III
W głosowaniu wzięło 78 uczniów, co stanowi 90,7 % (doskonała frekwencja). Zwycięzcom gratulujemy !

Wybory - lekcja demokracji w ZSzP w MościskuWybory - lekcja demokracji w ZSzP w Mościsku