2011-10-05

Gimnazjum Gminne na XIV Dolnośląskim Festiwalu Nauki

Tegoroczny festiwal nauki przebiegał pod hasłem: "Nauka kluczem do natury". Uczniowie klas Ia i Ib, a także IIb oraz IIIa wraz z nauczycielami: p. Urszulą Bystranowską, p. Kingą Winnicką i p.Anną Bukowską uczestniczyli w Dolnośląskim Festiwalu Nauki piąty raz.

Gimnazjaliści uczestniczyli w trzech spotkaniach: w Instytucie Chemii oraz w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego, a także na Politechnice Wrocławskiej. Festiwal Nauki to wielka "pigułka edukacyjna", gdyż w krótkim czasie można wysłuchać ciekawych wykładów, wziąć udział w dyskusjach z uczonymi, zwiedzać na co dzień niedostępne laboratoria i warsztaty badawcze. W ramach tegorocznego festiwalu uczniowie Gimnazjum Gminnego uczestniczyli w następujących zajęciach:

• "Odlotowa chemia" - niesamowity i nietypowy wykład (m.in. o tajemnicach fluorescencji i fosforescencji, o energii w reakcjach chemicznych oraz właściwościach magnetycznych cieczy), podczas którego teoria została poparta wyjątkowo efektownymi, widowiskowymi i kolorowymi pokazami oraz doświadczeniami, a na zakończenie - oryginalnymi pokazami pirotechnicznymi,
  • "Czerwony, żółty, zielony, niebieski? Wskaźniki pH, czyli zabawa w kolory" - kolorowy pokaz z możliwością samodzielnego przeprowadzenia przez uczniów wybranych doświadczeń,
  • ciekawych doświadczeniach fizycznych,
  • "Jak to się robi z polimerów?" - pokaz dotyczył metod wykonywania z polimerów różnych wyrobów codziennego użytku( np. woreczków, butelek, klipsów, talerzyków, itp.0, a następnie uczniowie mogli podobne przedmioty wykonać samodzielnie.

W przyszłym roku szkolnym uczniowie Gimnazjum Gminnego w Dzierżoniowie zapewne ponownie będą uczestniczyć w Festiwalu Nauki do Wrocławia, bowiem stało się to już tradycją szkoły.