Dofinansowanie do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków

2011-10-03

Dofinansowanie do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków

Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców oraz biorąc pod uwagę duże zainteresowanie, jakim cieszył się poprzedni program, w którym można było otrzymać dofinansowanie na budowę przydomowych oczyszczalni ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (PROW), Gmina Dzierżoniów planuje przystąpić do priorytetowego programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków.

Informujemy, że zakończyliśmy realizację pierwszej edycji PROW oraz złożyliśmy w drugiej edycji wniosek o dofinansowanie kolejnych oczyszczalni.

Udział Gminy Dzierżoniów w programie NFOŚiGW, będzie kolejną szansą dla mieszkańców, którzy nie mają możliwości podłączenia się do istniejącego systemu kanalizacyjnego, na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Inwestycja będzie realizowana w latach 2013-2015 pod warunkiem otrzymania dofinansowania z ww. programu.

Gmina Dzierżoniów będzie mogła wystąpić o dofinansowanie jedynie w przypadku, gdy do programu przystąpi minimum 50 właścicieli gospodarstw zainteresowanych budową przydomowych oczyszczalni ścieków Do programu będą mogli przystąpić właściciele gospodarstw domowych, w tym zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe, gospodarstw agroturystycznych oraz obiektów użyteczności publicznej. Pomocą nie są objęte niezabudowane działki oraz budynki, które nie są użytkowane. Program obejmuje tylko te przydomowe oczyszczalnie, w których oczyszczanie ścieków zachodzi na drodze biologicznej (biologiczne oczyszczalnie ścieków).

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska gwarantuje dofinansowanie do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji w postaci dotacji oraz może udzielić Gminie do 45% preferencyjnej pożyczki na okres nie dłuższy niż 15 lat.

Według kosztorysów inwestorskich oraz doświadczeń pierwszej edycji PROW całkowity koszt biologicznych oczyszczalni ścieków realizowany w latach 2013-2015 może kształtować się na poziomie 17.000 zł. Koszt własny mieszkańców, jaki będą musieli ponieść w ramach przystąpienia do udziału w programie będzie uzależniony od wielkości oczyszczalni (od tzw. Równoważnej Liczby Mieszkańców). Szacunkowy koszt własny dla gospodarstwa domowego, zamieszkującego do 6 osób będzie wynosił ok. 4000 zł. Natomiast dla nieruchomości zamieszkiwanych przez większą liczbę osób wkład własny mieszkańców zostanie oszacowany na podstawie wskaźnika RLM i określony w zasadach przystąpienia do programu. Wyższy wkład finansowy mieszkańców, niż w poprzednich edycjach wynika z niższego poziomu dofinansowania przez środki zewnętrzne.

W związku z powyższym osoby zainteresowane prosimy o składanie wstępnych zgłoszeń na poniżej załączonym formularzu w Biurze Obsługi Klienta (pok nr 122) Urzędu Gminy w Dzierżoniowie, ul. Piastowska 1 w terminie do dnia 30 listopada 2011r.

Formularz do składania zgłoszeń