Strona główna

Uroki i tajemnice średniowiecznej Świdnicy

motto

AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2011-09-26

Uroki i tajemnice średniowiecznej Świdnicy

aktualności Gmina Dzierżoniów

Urokliwa i blisko położona Świdnica jest jednym z większych miast na Dolnym Śląsku. Miasto zostało założone już w 990 roku, jednak prawa miejskie otrzymało przed 1267 rokiem. Niegdyś stolica księstwa świdnicko-jaworskiego, dziś zachęca turystów z całej Polski i Europy do zwiedzenia prastarych zabytków, świadków historii miasta i całego naszego regionu.

Wykorzystując piękną jesienną pogodę, uczniowie kl. IV-VI Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku z wychowawcami wybrali się na wycieczkę, aby dokładniej poznać miasto o tak bogatych dziejach i wielowiekowej historii. Trasa zwiedzania rozpoczęła się wizytą w Muzeum Dawnego Kupiectwa.

Świdnickie muzeum powstało w 1967 roku i jest jedynym tego rodzaju muzeum w Polsce, które tak bogato traktuje temat handlu w dawnych czasach i posiada tak wiele eksponatów z nim związanych. Samo miasto powstało przecież na skrzyżowaniu dwóch szlaków handlowych. Istnienie ich zadecydowało o niebanalnej randze miasta w wymianie handlowej i sprawiło dogodne warunki do odbywania jarmarków.

Hol muzeum jest prastarą częścią historycznego ratusza. W stałych ekspozycjach sal muzealnych zaciekawieni uczniowie obejrzeli m.in. stację paliw z okresu 20-lecia międzywojennego, dawną aptekę, wnętrze średniowiecznej karczmy, fragmenty sukiennic i dawnego targu. Ogromne wrażenie zrobiła na nich kolekcja wag monetarnych i średniowiecznych plomb kupieckich. Po wyjściu z Muzeum uczestnicy wycieczki z zainteresowaniem przyglądali się pracom budowlanym przy odbudowie ratuszowej wieży, która zawaliła się 43 lata temu podczas nieumiejętnie prowadzonych pracach rozbiórkowych w bloku śródrynkowym. Jednak już od tej jesieni znów będzie górować na świdnickim Rynkiem i cieszyć oczy odwiedzających miasto gości. Z rynku dzieci udały się w dalszą drogę , aby zobaczyć dwa najbardziej charakterystyczne zabytki sztuki sakralnej. Pierwszy z nich to Katedra św. Stanisława i Wacława będąca pierwotnie kościołem parafialnym ,by od 2004 r. stać się katedrą Diecezji Świdnickiej. Bryła świątyni znajduje się przy placu Jana Pawła II, w południowo-wschodniej części średniowiecznego miasta lokacyjnego.

Bez tej budowli nie byłoby Świdnicy. Kościół pw. św. Stanisława i Wacława to monumentalna, gotycka budowla z elementami renesansu i baroku, której wznoszenie rozpoczęto w 1330 r. Do dziś góruje nad miastem a jego strzelista, wysoka na 103 m wieża widoczna jest niemal w całej okolicy. Jest to najwyższa wieża na Dolnym Śląsku a druga co do wysokości w Polsce. Wyższa od niej jest tylko wieża klasztoru Jasnogórskiego. W katedrze wszystko jest imponujące. Nad środkowymi portalami można podziwiać największe na Śląsku gotyckie okno kościelne, w środku natomiast prawdziwy festiwal sztuki, głównie gotyckiej - wspaniałe rzeźby i obrazy. Za bezcenny uznawany jest ołtarz Maryjny z 1492 r. wzorowany na ołtarzu Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie. Swoje szczególne mają w niej również relikwie błogosławionego Jana Pawła II i błogosławionej siostry Faustyny Kowalskiej.

Po zwiedzeniu katedry przyszedł czas na Plac Pokoju, z jego centralną budowlą Kościołem Pokoju p.w. św. Trójcy, który z racji tego, że jest jednym z dwu zachowanych tego typu obiektów w Europie, posiada bezcenną wartość historyczną i artystyczną. W bezpośrednim sąsiedztwie kościoła znajduje się mur kościelny, dzwonnica, cmentarz, plebania, dom kościelnego, budynek byłego liceum ("Lutherheim"), dom wdów, prymariat, dom kantora i rendantura.

Ważnym momentem w najnowszej historii Kościoła było wpisanie tego obiektu 13 grudnia 2001 roku w Finlandii na Listę Światowego Dziedzictwa Zabytków Kultury UNESCO. Jest to ogromna nobilitacja nie tylko dla samego obiektu, ale także dla naszego regionu i całej Polski. Ze względu na kontekst historyczny świątynia jest symbolem pokoju i pojednania. To tu w 1989 roku Premier Tadeusz Mazowiecki i Kanclerz Federalny Helmut Kohl w drodze do Krzyżowej modlili się o pokój i pojednanie dla Polski i Niemiec, Europy i świata. Kościół wielokrotnie był miejscem, w którym odbywały się międzynarodowe spotkania mające na celu budowanie tolerancji i współpracy pomiędzy narodami. Poprzez takie wydarzenia świątynia jest miejscem, w którym wyrażenie integracja europejska znajduje wypełnienie na płaszczyźnie różnorodnych działań. Zmęczeni ale bogatsi o wiele ciekawych informacji uczniowie wrócili do domów, a czas spędzony w Świdnicy zapewne na długo zapadnie im w pamięć, bo poznali miasto od jego najpiękniejszej i tajemniczej strony.

opracowała: Anna Czuwara

Uroki i tajemnice średniowiecznej ŚwidnicyUroki i tajemnice średniowiecznej ŚwidnicyUroki i tajemnice średniowiecznej Świdnicy
powrót do poprzedniej strony