2007-06-27

Ptasia Grypa !!!

W związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków d. pomoru drobiu na terytorium Republiki Czeskiej i zagrożeniem wystąpienia jej na terenie województwa dolnośląskiego Wojewoda Dolnośląski rozporządzeniem z dnia 25 czerwca 2007 r. w sprawie zakazu trzymania drobiu na otwartej przestrzeni określił środki zabezpieczające przed wystąpieniem tej choroby.

Zgodnie z ww. rozporządzeniem na terenie województwa dolnośląskiego wprowadza się zakaz:

1. utrzymywania kur, kaczek, gęsi, indyków, przepiórek, perlic, strusi oraz innych bezgrzebieniowców, gołębi, bażantów i kuropatw na otwartej przestrzeni,
  2. korzystania ze zbiorników wodnych znajdujących się na otwartej przestrzeni w celach związanych z hodowlą drobiu,
  3. pojenia drobiu wodą pochodzącą ze zbiorników, do których ma dostęp dzikie ptactwo,
  4. zwierzęta wymienione w pkt 1 mogą być utrzymywane na otwartej przestrzeni jedynie w miejscu ogrodzonym i zabezpieczonym przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodami,
  5. gołębie mogą być wypuszczane jedynie na loty treningowe lub loty konkursowe, jeżeli:
    • są utrzymywane oddzielanie od innych ptaków,
    • ich karmienie i pojenie odbywa się w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodami
  6. organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem żywych ptaków.

Jednocześnie wprowadza się nakaz rozłożenia mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wejściami na teren ferm drobiu.

Ponadto proszę o wzmożenie czujności i staranności w ocenie objawów grypopochodnych występujących u osób na terenie gminy, w szczególności u osób powracających z Czech.

Równocześnie informuję, że w dniu 20 czerwca 2007 r. Dolnośląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii we Wrocławiu wprowadza na wszystkich przejściach granicznych województwa dolnośląskiego zakaz transportu żywego drobiu aż do odwołania.

Wójt Gminy Dzierżoniów
/-/ Marek Chmielewski