2011-06-22

Świętojańskie Owiesno

W sobotę 18 czerwca br. mieszkańcy Owiesna i zaproszeni goście licznie przybyli w okolice ruin zamku w Owieśnie na kolejne "Spotkania z kulturą i historią".

Ta jedyna i bardzo szczególna w roku noc jest traktowana przez mieszkańców szczególnie i rokrocznie jest dla nich bardzo ważnym wydarzeniem. Zawsze długo się do niej przygotowują i dokładają wszelkich starań aby atrakcji i zabaw tego wieczoru nikomu nie zabrakło.

Na tegoroczne obchody Nocy Kupały mieszkańcy Owiesna przygotowali spektakl teatralny p.t "Romeo i Julia" wyreżyserowany przez p.Ewelinę Syndłak a mistrzowsko i profesjonalnie zagrany przez młodzież z Owiesna. Niezapomnianych wrażeń aktorskich, kostiumowych i scenograficznych dostarczyli nam tego wieczora: Małgorzata Jankiewicz (Julia) Kamil Śliwa (Romeo), Klaudia Kuczyńska i Mateusz Śliwa (rodzice Kapuleti), Angela Kołtun (niania), Karolina Pestkowska (matka Monteki), Grzegorz Jankiewicz (Tybalt), Dawid Kucharek (Merkucio), Magdalena Helon (Benwolia), Maritta-Karolina Niemczyk (posłanka-sprzedawca), Urszula Izabela Dochniak (gospodyni), Grzegorz Duran (Parys), Paweł Kołtun (strażnik/ojciec Laurenty) oraz Jakub Bąba w roli narratora. Swoje artystyczne talenty prezentowali również Alicja Skaskiewicz w piosence oraz Dominik Kozłowski, którego minirecitale muzyki fortepianowej już na stałe wpisały się w harmonogram obchodów nocy w Owieśnie.

Stoiska kulinarne Rady Sołeckiej i Koła Gospodyń Wiejskich kusiły regionalnymi przysmakami i były tłumnie odwiedzane przez gości. Ogromne dmuchane zamczysko rozbrzmiewało śmiechem i okrzykami radości młodszych i starszych. Kula sferyczna kołysząca się na wodzie miała również wielu zwolenników i chętnych do przeżycia niesamowitych emocji.

Gawiedź przybyłą na zamek bawili woje z Agencji Artystycznej Hegemon, prezentowali kunszt rycerski, zapraszali do zabaw i potyczek młodszych i starszych grodzian. Mali artyści brali udział w konkursie plastycznym, a nieco starsi uczestnicy zabawy udali się w leśne ostępy w poszukiwaniu kwiatu paproci oraz - po raz pierwszy w tym roku - szkatuły ze skarbem Templariuszy. Wyjątkowo barwnie prezentował się w tym roku staruszek zamek. Kusił, mamił i za sprawą ferii barwnych relektorów nieco przestraszał wszystkich zebranych, wprowadzając po zapadnięciu zmroku atmosferę magii, czarów i wróżb.

Rozpalenie przez Wójta Marka Chmielewskiego ognia świętojańskiego było pierwszym zaproszeniem do tradycyjnych zabaw i obrzędów charakterystycznych tylko dla te jednej nocy. Popłynęły płonące wianki i rozpoczęła się zabawa i biesiadowanie przy ognisku.

tv sudecka - "Spotkanie z historią i kulturą 2011"

Świętojańskie OwiesnoŚwiętojańskie OwiesnoŚwiętojańskie Owiesno