2011-05-27

Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich

W ramach ogólnopolskiej kampanii "Zachowaj trzeźwy umysł" w dniu 18 maja w Książnicy, po raz trzeci odbyła się impreza "Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich" pod patronatem Wójta Gminy Dzierżoniów Marka Chmielewskiego.

W bieżącym roku szkolnym hasłem przewodnim kampanii będzie "Rosnę, myślę, dbam" dla uczniów szkół podstawowych i "Dorastamy, rozumiemy, pomagamy" dla młodzieży gimnazjalnej. Coroczne spotkania młodzieży są poszukiwaniem sposobu na przygodę w znaczeniu ogólnym oraz okazją do rozwijania zainteresowań, uzdolnień, pasji i poszukiwaniem ścieżek własnego rozwoju.

Przed wyjściem w góry leśniczy Nadleśnictwa Miękinia, pan Krzysztof Szydłowski opowiedział uczniom o różnorodności i bogactwie roślinności Ślężańskiego Parku Krajobrazowego wpisanego do sieci NATURA 2000. Natomiast ksiądz proboszcz Stanisław Olszowy przedstawił historię Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Kiełczynie i wręczył wszystkim uczestnikom foldery reklamowe. Następnie gimnazjaliści z Sobótki, Jordanowa i Dzierżoniowa przemierzyli "żółty" szlak Kiełczyn - Szczytna i zejście do Książnicy w celu zdobycia Góry Szczytnej. W wyznaczonych punktach kontrolnych rozwiązywali testy ze znajomości historii naszej ziemi, udzielania pierwszej pomocy i wiedzy przyrodniczo - ekologicznej. Równocześnie na pięknym placu zabaw w Książnicy uczniowie klas IV - VI gminnych placówek oświatowych brali udział w różnorodnych zawodach sportowych. Ponadto każda drużyna gimnazjum musiała wykazać się inwencją twórczą, humorem i talentem muzycznym układając, piosenkę na temat walorów i atrakcyjności ziemi dzierżoniowskiej. Rywalizacja wśród uczniów była bardzo emocjonująca, i po dogrywce zwycięski laur odjechał wraz z gimnazjalistami do Jordanowa Śląskiego.

Zawody i rozgrywki sportowe szkół podstawowych zakończyły się zwycięstwem i wręczeniem certyfikatu Wójta Gminy Dzierżoniowa drużynie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku

Pozostałe szkoły zajęły miejsce II i pamiątkowe dyplomy za udział

Impreza zakończyła się wspólnym pieczeniem kiełbasek i na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników. IV Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich były podsumowaniem działań profilaktycznych prowadzonych w gminnych placówkach oświatowych w bieżącym roku szkolnym.

Tajemnice Wzgórz KiełczyńskichTajemnice Wzgórz KiełczyńskichTajemnice Wzgórz KiełczyńskichTajemnice Wzgórz KiełczyńskichTajemnice Wzgórz Kiełczyńskich