Strona główna

Tradycje Stołu Wielkanocnego Marcinowice 2011

motto

AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2011-04-18

Tradycje Stołu Wielkanocnego Marcinowice 2011

aktualności Gmina Dzierżoniów

Dłonie są krajobrazem serca. Pod takim właśnie hasłem odbyły się tegoroczne organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach "Tradycje Stołu Wielkanocnego".

Ta barwna i bardzo popularna impreza to wspaniałe wprowadzenie w największe i zarazem najważniejsze święta chrześcijańskie, pełne symboli i polskich tradycji. Swoim zasięgiem obejmują one cały region Ziemi Świdnickiej, a także jego okolice - powiat dzierżoniowski i wrocławski.

W roku bieżącym zaproszono do udziału powiaty: kartuski, łowicki Pozwoliło to jeszcze szerzej pokazać bogactwo tradycji wielkanocnych.

Impreza ma formułę konkursu polegającego na przygotowaniu przez każdego uczestnika stołu z tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi i zarówno dla wystawców jak i zwiedzających jest przede wszystkim dobrą zabawą i pokazaniem, że tradycja jest naszym wielkim bogactwem.

W roku bieżącym obejrzeliśmy 35 stołów. Gminę Dzierżoniów reprezentowały Panie z 5 sołectw: Koło Gospodyń Wiejskich z Uciechowa, Koło Gospodyń Wiejskich z Mościska ,Koło Gospodyń Domowych z Mościska, Koło Gospodyń Wiejskich przy Stowarzyszeniu "Piława Dolna", Koło Gospodyń Wiejskich z Owiesna i Koło Gospodyń Wiejskich z Ostroszowic. Prezentacje stołów przeplatane były występami zespołów artystycznych, folklorystycznych i kapel ludowych.

Największym atutem tego spotkania jest fakt, że bierze w nim udział wiele pokoleń: dzieci, młodzież, ich rodzice i dziadkowie, rady sołeckie, koła gospodyń, zespoły folklorystyczne ale również ci, których życie z różnych stron świata przywiodło w nasze strony. Stanowi ciekawy i unikatowy tygiel kulturowy i nie pozwala odejść w zapomnienie najpiękniejszym rdzennie polskim tradycjom.

W dniu prezentacji, gościnne progi hali sportowej w Marcinowicach mieniły się barwami bajecznie kolorowych palm, kunsztownie wykonanych pisanek, stoły kusiły zapachami i dekoracją, której nie powstydziłyby się nawet najbardziej wytworne restauracje. Wprawiały w zachwyt zaproszonych gości i wszystkich zwiedzających. Specjalnie powołane jury, złożone ze znanych osób z kręgu samorządu, polityki i kościoła starało się wyłonić szczególnie wyróżniający się stół, który zachwyca zarówno pięknym nakryciem jak i smacznymi potrawami.

Tak jak w latach ubiegłych, także i tym razem, okazało się, że wszystkie prezentacje należały do tych szczególnych i wyjątkowych - bo nie sposób ocenić smak, wybrać regionalne dodatki i przyznać miejsca recepturom skrywanym w niektórych domach od pokoleń. Całość Wielkanocnej gali zakończyła się wręczeniem nagród i wspólną degustacją przygotowanych potraw.

Tradycje Stołu Wielkanocnego Marcinowice 2011Tradycje Stołu Wielkanocnego Marcinowice 2011Tradycje Stołu Wielkanocnego Marcinowice 2011Tradycje Stołu Wielkanocnego Marcinowice 2011Tradycje Stołu Wielkanocnego Marcinowice 2011Tradycje Stołu Wielkanocnego Marcinowice 2011
powrót do poprzedniej strony